Przejdź do głównej zawartości

Cmentarz mazurski w Parku Słowackiego

Prezentujemy cmentarzyk mazurski, znajdujący się w Parku im. Juliusza Słowackiego w  Mrągowie. Przedmiotem informacji będzie spis elementów, znajdujących się na cmentarzu oraz przykład kilku inskrypcji nagrobnych, które wykonaliśmy.


Cmentarz mazurski w Parku Słowackiego

Cmentarz mazurski w Parku SłowackiegoDzięki inskrypcjom nagrobnym, zresztą wykonanym bardzo pięknie, którym często towarzyszyły różnego rodzaju elementy zdobnicze, wyobrażające podanie ręki na pożegnanie lub powitanie, elementy roślinne - możemy się dowiedzieć, jakiego rodzaju pisma używano w danym okresie oraz prześledzić to, jak się to zmieniało. Jest to także skarbnica wiedzy, dotycząca historii oraz kultury. Poznawanie, kształtuje naszą tożsamość oraz określa rolę w dziejach. 

Cmentarz mazurski w Parku Słowackiego

Cmentarz mazurski w Parku Słowackiego

Ważne są kształty liter oraz ich wielkość. Można z nich, podobnie, jak w przypadku analogicznych zdobień z okresu prehistorycznego, poznać do kogo należał grób oraz jaką społeczną pozycję zajmował.
Mazurzy stanowili grupę zniemczoną, która przyjęła od Niemców wiele cech, od religii po język. Teren Mrągowa, oprócz Niemców zamieszkiwali też Polacy, Żydzi i inne narodowości. W roku 1939 samo miasto zamieszkiwało 9 877 osób.
Powstające po I wojnie światowej, Niemcy uznały ludność mazurską za rodowitych członków swojej społeczności, ze względu na przynależność religijną i językową oraz na potrzeby wielkiej polityki związanej z plebiscytami. 
Do okresu II wojny światowej, trwały prześladowania ludności mazurskiej, którą władza podejrzewała o współpracę z komunistami. Tym sposobem wiele osób trafiło do obozów koncentracyjnych. 
Prezentujemy spis elementów cmentarza w Parku im. J. Słowackiego z odbitkami napisów nagrobnych.
Elementy nie zostały uporządkowane kolejno. Każdy z nich, stanowi osobą całość, zachowaną na cmentarzu. Cmentarz mazurski w Parku SłowackiegoCmentarz mazurski w Parku SłowackiegoCmentarz mazurski w Parku SłowackiegoCmentarz mazurski w Parku Słowackiego
Cmentarz mazurski w Parku SłowackiegoCmentarz mazurski w Parku SłowackiegoCmentarz mazurski w Parku SłowackiegoCmentarz mazurski w Parku Słowackiego
Cmentarz mazurski w Parku SłowackiegoCmentarz mazurski w Parku SłowackiegoCmentarz mazurski w Parku SłowackiegoCmentarz mazurski w Parku Słowackiego
Cmentarz mazurski w Parku SłowackiegoCmentarz mazurski w Parku SłowackiegoCmentarz mazurski w Parku SłowackiegoCmentarz mazurski w Parku SłowackiegoDziałalność Stowarzyszenia SEEiK sprowadza się do dokumentowania miejsc ważnych społecznie oraz przyrodniczo. 
W miarę naszych możliwości, podejmujemy się uchwycenia tego, co można w jakiś sposób zachować ku pamięci przyszłych pokoleń.  

Marcin Łupkowski

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

18 plus: Fragment satyry "Kaczkoduk przejmuje ster!" specjalnie dla Czytelników Zapisków Mazurskich

Upragniony czas na odpoczynek. Nowe plany podbojów Eu­ropy, kształtowały się w głowie Dubienieckiego. Perspektywicznie zasta­nawiał się, jak doprowadzić Europejczyków do sytuacji, w której zgodzą się ponownie na wojny. Nie musiano wykorzystywać od razu mięsa armatniego. Mogła to być wojna ekonomiczna, bez ofiar – kule kosztują, a z głodu ludzie szybciej padają.    Przemysł zbrojeniowy musiał pracować pełną parą. Pozosta­wało bombardować kraje Wschodu, przetoczyć przez Europę nową fale imigrantów, a następnie poprawić koniunkturę, sprzedażą broni oraz zbrojeniami. Proste, bo tak przy okazji, powstanie wiele cieka­wych spraw. A czy „rządzi prawica, czy lewica, to i tak jedna chujo­wica”. Ważne było dla Pułkownika, aby kasa płynęła strugą. Bał się tylko o zachowanie Angeli, zastanawiając: czy starowinka wytrzyma te płynące zewsząd wrzaski i nie popuści? Poza tym optymalnym szkopułem, generalnie był dobrej myśli. Angela Makrela nie była w jego typie; stara, lubieżna, gruba baba, która lubi…

Prawdziwa twarz satanizmu

Od ponad dziesięciu lat zajmuję się zjawiskiem satanizmu, obserwując to, co dotyczy tego zagadnienia. To trudny obszar, głównie z uwagi na uprzedzenia ogółu społeczeństwa, ale możliwy do opanowania. W końcu wiedzę zdobywamy głównie dla siebie. Na tej podstawie postanowiłem wyjaśnić pokrótce, kim według mnie są współcześni sataniści i jakie zjawisko reprezentują. Niektórzy wyszukują w google, wpisując „marcin łupkowski satanizm”. Zastanawiam mnie to, czy mogę uchodzić za piewcę tego nurtu? A może szuka się na mnie haków? Przestrzegam, nie interesuje mnie polityka, nigdzie nie startuję i nie zależy mi na głosach jołopów biorących udział w wyborach. Opisuję rzeczywistość, to wszystko. Wybaczcie poczciwi ludzie, jeśli odebraliście do siebie kwestię „jołop”. Nie do wszystkich to się tyczy. Miałem na myśli ludzi, którzy wybierają dno, które potem reprezentuje mieszkańców w samorządach. Niestety ludzie dają chwytać się na marne hasła. To samo dotyczy zjawiska satanizmu – stąd słuszne porównan…