Przejdź do głównej zawartości

Uwaga 18 plus: Zbyt starzy na czyn - fragment satyry

Na dworze było piekielnie gorąco, pot samoczynnie ściekał po tyłku. Wszędzie duchota, aż brakło powietrza. W sławetnym parku, trzech mężczyzn zabawiało się przy pomniku, tocząc przeróżne roz­mowy. Zapewne byłoby dobrze, gdyby nie złe miejsce i czas, nieprzy­padkowe okoliczności. Nigdy nie wiadomo, na kogo się w końcu, w tym życiu natrafi. Nochal kazał iść, Kras-Oberwaniec poszedł („Pan karze, sługa musi”, a istnieją kraje „Panów” i to takich ludzkich, bez domieszki zwierzęcego instynktu). Jakaś sensacja była redaktorom potrzebna, na okoliczność tego dnia. Coś pisać trzeba, gdyż lud czytać lubił, przekazywane skrupulatnie newsy. Same nudy zazwyczaj prze­puszczali, ale odbiorcy, i tak nie narzekali zbytnio (tania sensacja i re­welacja oraz sztuczny fejk odpadały, pozostawała rzetelna informacja o dobroczynnych działaniach władzy, zakrapiana nekrologiem i re­klamą). „Gówno zawsze idzie przepchać gównem” (zasada działania publicznej toalety), a swoją drogą, to nikt nie musi tego przełykać (wiel­ką karą, byłoby brać się na „żywca” za nierozdrobnione kawałki).   

Zbyt starzy na czyn - fragment satyry

Straż nie podeszłaby, dziennikarz nie przyjechał, gdyby nie fakt, że wokół stało kilkunastu, dobrze zbudowanych mężczyzn w czar­nych garniturach, którym oczy przesłaniały ciemne okulary. Zbieg okoliczności, powstały na skutek przecięcia się w niewłaściwych pro­porcjach miejsca i czasu, doprowadził nieomal do tragedii. Dzielni bohaterowie z prowincji, obrońcy porządku i ładu oraz dbający o rze­telną informację dziennikarz, trwali na posterunku, grzejąc właściwe miejsca w loży życia, ryzykując nie tylko utratą wizerunku (po obiciu wy­gląd szpeci, po dokładnym obiciu zmienia, a drastyczne obicie po­woduje nagłą utratę zdrowia, we wszystkich przypadkach mogą wystę­pować omdlenia czy też nagła utrata przytomności – ostrzega Mini­sterstwo Zdrowia i Ostatniej Posługi, które zgodnie przyznaje, że w takich przypadkach, lekarze nie powinni zasłaniać się klauzulą sumie­nia, udając się niezwłocznie na miejsce i udzielając pomocy poszko­dowanym).
Rządowi bojówkarze zwracali na siebie uwagę. Kilka metrów bliżej, zaparkowano czarnego maybacha i kilka pancernych BMW (flo­ta VIP-owska, niewysłużona, odporna na stłuczenia i drogowe ko­lizje). To było podejrzane, szczególnie na kurtowskim zadupiu. Obec­ność za­cnych dziwadeł, powodowała obawę i niepokój. Sprawa mu­siała roz­wiązać się, ale panowie strażnicy mieli dylemat: mafia czy rzą­dowi? – oto postawiono pytanie, które wzbudzało strach. W ocze­ki­waniu udzie­lała się im odrobina adrenaliny. Kim mogli być, tak zacni ludzie, przy tym pomniku? Co by tu robili? Pytania te mogły na­warstwiać się w głowie dziennikarza oraz dzielnych strażników miej­skich.  
Strażnicy, po dostrzeżeniu tych nietypowych okoliczności, przy­pi­kowali swoją turkawką za rogiem i zaczęli przedzierać się krza­czyskami, w kierunku dziwnego jak na Kurtowo, zbiegowiska. Po dro­dze, natrafili na Pawła Krasa-Oberwańca, ukrywającego się, wprost za rzeźbą (zaskoczyli go szorującego się nerwowo po worku). Zdziwieni wi­dokiem, przystanęli na chwilę.
– Pawełek? – zawołał Jurek Grzęda, komendant straży, upewniając się czy o niego chodzi, licząc na to że się w porę zorientuje i podleci.
– Pewnie, że ja, komendancie – odpowiedział Pawełek Kras-Oberwa­niec, spluwając z ust gumę balonową Hubba Zgubba.
– Jak sytuacja w terenie? – spytał Adam Haczka, drugi strażnik, nieco niż­szy rangą, choć dobrze umięśniony na podbrzuszu.   
– Chodzą i czegoś tu jakby szukają, jacyś oficjele pewnie – odpowie­dział Paweł Kras-Oberwaniec. 
– Ciekawe, co tu robią? – zastanawiał się Jurek Grzęda. – A może to mafia jaka czy cóś?
– A może szpiedzy? – podał w wątpliwość, poprzednią wersję o oficje­lach Pawełek Kras-Oberwaniec. – Albo mudżahedini[1]?
– Skurwysyn jeden, sika szefie na murawę – poinformował Haczka, który wyrwał jak strzała, w kierunku Chawranka.   
– Kurwa! Stój, na litość Chrystusa! – zdążył zaledwie wykrzyknąć ko­mendant i na nieszczęście, nie zatrzymał Haczki, rozpędzonego jak łupieżczy taran.  
– No, posrało się i rozlazło! – wrzasnął komendant w nerwach, szybu­jąc cicho pod nosem.
Biegnącego strażnika, w pełnym umundurowaniu bojowym, zao­patrzonego w pas skórzany, latarkę, gazowy miotacz pieprzu i tele­fon komórkowy, typu smartphone, zauważył Mozre, który szybkim ru­chem zatrzymał go, celując kolbą swego glocka w jego potylicę. Hacz­ka, po tym ciosie znieruchomiał, zatrzymując rozpędzone wędzidła. W skutkach, cios był nijaki, ledwie się zmarszczył na twarzy, nie okazując bólu. Miał głowę tak twardą i mocną, że ten precyzyjny traf członka Mossa­du, nie zdołał go powalić. Ba! Nie oszołomił go wcale. Mozre rzucił się na niego, a ten człowiek-młot, z wyjątkowo nadludzką od­por­nością, dzielnego strażnika miasta, nie poruszył się o milimetr. Po tym, jak Haczka wydał mu na przywitanie kuksańca, Mozre doznał ura­zu. Ledwo stojąc, zachwiał się i poruszył na nogach. Na szczęście, Chawranek już załatwił potrzebę. Wytrząsał zwis męski i zauważywszy całą sytuację, podszedł spokojnie do Haczki i zdzielił go niemiłosiernie z pięści w pysk. Po mocnym jak kopnięcie słonia ciosie, wielkiego dry­blasa Chawranka; oficer gończy jej lodowej wysokości, Haczka, padł na polbruku, który stał się tego dnia, polem jego osobistej chwały. Nie­złomny, podążył walczyć o miejski trawnik, legł wyklęty na mura­wie, a Chawran rzucił w niego takim mięsem, że wstyd powtórzyć.   
Z oddali, sprawie przyglądał się Jurek Grzęda. Martwił się o pod­władnego, szczękając zębami. Chciał mu pomóc, lecz osobliwie bał się utarczki. Wstydliwy był i nosił się wyniośle. Przyzwyczajony do co­dziennych patroli samochodowych, unikał kontaktu z obywatelem, jak tylko mógł. Stąpał po pewnym gruncie, odbierając zasłużoną wypłatę, nie wtrącając się nadmiernie w przebieg pospolitych spraw.
– Kurwa! Poszczałem się! – wykrzyknął. – Rób zdjęcia, Pawełku. – Ja wkra­czam do akcji, a ty dokumentuj – ledwie zipnął i ruszył w kie­runku dzielnego kolegi, który powalony na służbie, dogorywał przy ziemi, charcząc coraz ciszej, omdlały w napaści, ze śliną wylewającą się na przedramię. Widok okrutny, tak dzielnego woja, co legł pod prę­gieżem brutalnej siły. I skoro on, pierwszy obrońca, skłonił się do upadku, to co mogło teraz grozić zwykłym mieszkańcom, ze strony opraw­ców? Komendant nie miał żadnego wyboru, był niezłomny i udał się zmagać z tą „czarną zarazą”. Nie poruszał się normalnie (pro­sto), ale szedł jak burza, slalomem (służba w armii rozochociła go do takiego biegu, który nieraz ćwiczył na poligonie). Była to taktyka uni­kania potencjalnych postrzałów, które mogły teraz nastąpić. Gdy do­biegł na miejsce, nie mógł wydobyć słowa. Dyszał niemiłosiernie i wręcz wył z bólu, trzymając ręce na kolanach, pozostawał pochylony w pół. Jego twarz była poczerwieniona, co Mozre i Chawranek poczytali chło­pu, za ostatnie chwile na szemranym padole. Pokiwali głowami, spoj­rzeli z ubolewaniem po sobie, wyczekując momentu, w którym sa­moczynny zgon, nastąpi z nagłego przesilenia. W gruncie rzeczy, szko­da im było chłopa, ale nic nie mogli poradzić.  
Nie zrozumieli sytuacji, w której zostali zaatakowani przez stró­żów prawa, poczytani za jakichś śmierdzących oprawców, a wręcz gang­sterów. Chapeau bas[2]! dla uznania dzielnych strażników, którzy w obronie interesu własnej ojczyzny, niezlęknieni, stanęli wobec za­gro­żenia.
– Co ty kurwa, matole? – spytał Mozre. – Przebiegłeś, jakieś pięćdzie­siąt, niecałych metrów – dziwił się. – I już nagle, mi tu umierasz? – drwił.  
– Jezus! – wydał w końcu dźwięczny odgłos Jurek Grzęda, brzmiący jak skowyt kastrowanego żywcem kundelka.
Po tych słowach, całkowicie opadł z sił i legł jak długi, zajmując wszerz posadzkę. Chłopaki nie wiedzieli, co się dzieje, gdyż stali tyłem do Pułkownika, który zbliżał się do miejsca jatki[3]. Myśleli, że to fak­tycznie koniec i facet wykręcił mima na tamten świat. Splunęli mu na pożegnanie, okazując szacunek, na który, w ich mniemaniu, zasłużył.   
– Zobaczył ducha czy co? – sondował Mozre.
– Oczadział? – stawiał pytanie Chawranek.  
– Nie ducha, tylko swego Pana – powiedział dumnie Pułkownik.
            Zbliżył się do miejsca upodlenia, zwierzchnika obronnych sił gmi­nu i zadał mu kopa w brzuch. Ten jęknął, stęknął, obrócił się, po­chwycił rękoma gleby i wzniósł się jak jastrząb, ulatując w górę.
– Panie Pułkowniku, błagam o wybaczenie! – jęczał Jurek Grzęda, trwo­żąc wydawanym skowytem. – Nie wiedzieliśmy, że to Pan – infor­mował posłusznie. – Na rany Chrystusa, błagam!
            Pułkownik dał wiarę zapewnieniom. Oczekiwał nadal odrobiny łajania, aby na przyszłość wiedział i nauczył się, z kim zabiera się do tańca. Patrzył mu w oczy, zachowując spokój i nie zdradzając zamia­rów. Oprawca wiedział, że jego ofiara musi doznać wrażenia, po któ­rym dojdzie do wniosku, że darowanie życia nie musiało nastąpić, a to że przeżył, zawdzięcza wyłącznie „łasce pańskiej”. Bo Pułkownik to był pan, w odróżnieniu od niektórych, ludzki.  
– Błagam, mam żonę i kochankę – stękał Grzęda. – Uwierzcie mi, pro­szę – zarzekał się.
– Jak każdy – wyraził na to Pułkownik, lekceważąc oczywiste fakty.
            Delikatny i niewzruszony, niczym nieugięty capo di tutti[4] sy­cy­lijskiej mafii, wykonujący zadania La Cosa Nostry[5], wpatrywał się w płaszczącego mężczyznę, który przypominał raczej bezpańskiego pu­dla niż szlachetnej wiary wilka.
– Proszę – szemrał Grzęda. – Proszę…  
– Nie becz! – warknął Pułkownik, patrząc na marzącego się, głównego obroń­cę Ofelii Tasiemiec. – To ma być komendant straży? – zapytał chło­paków. – Myślę, że ta pizda nadaje się na króla kanalarzy – wyra­ził.  
Dał mu miarowo w pysk i potrząsnął stanowczo, trzymając za umundurowanie. Przeciągnął jak łacha po parkanie, karcąc niczym zbun­towane dziecko.   
– Masz się ogarnąć! – zagrzmiał Dubieniecki. – Rozumiesz?! – Pa­miętaj, kto ci robotę obłatwił i studia! – podniósł głos. – Masz chronić Ofelię. To jest twoje najważniejsze zadanie. Jak się coś stanie mojej misi, to nadzieję cię dupskiem na ten pomnik – wyartykułował. – Zro­zumiałeś, szlachetny piździelcu? – dopytał czule, z zamiarem posiada­nia całkowitej pewności. 
– Dobrze, Pan nie bije – szlochał Jurek Grzęda.
– Pan zna umiar – odpowiedział. – Pan jest litościwy, kurwa. – Twój Pan, zawsze pisz i wymawiaj dużym „P”.
Dubieniecki walnął go raz jeszcze po mordzie i nakazał ocucić wo­dą Adama Haczkę, żeby nie wzbudzać sensacji, całą tą marną akcją, fingowaną przez lokalnych strażników miejskich. Pułkownik miał po­rów­nanie w skuteczności tych oddziałów z ORMO. Wspominał or­mowców, mając ich za wysokiej klasy specjalistów, wywodzących się z dawnych rezerw obywatelskich. Zbyt starzy na czyn, postarali się, aby ich dzieciom nie zabrakło za nic w świecie zatrudnienia w jednostkach mun­durowych. Dawne więzy krwi, upozorowanych czerwonych epo­kowców, zobowiązywały do wspólnego działania oraz lobbowania na rzecz sfory towarzyszy, w kraju tak zacnym, który traktowali po maco­szemu, łącząc i dzieląc najtrwalsze fundamenty. Sami niezdolni do żadnej inicjatywy, mogli żerować jedynie na żywym organizmie. Ra­bunek, frasunek[6] i wódeczka… Po epoce, pozostawał smuteczek i sen­tyment.[1] Mudżahedin – uczestnik zbrojnego ruchu religijnego, społecznego lub wyzwoleńczego w kra­jach muzułmańskich.
[2] Chapeau bas! [wym. „szapo ba”] – z fr. „kapelusz z głowy!” – uznanie i honor dla zasług danej oso­by.
[3] Jatka – potocznie „krwawa bójka”.
[4] Capo di tutti – z wł. „szef struktury mafijnej”, inne określenie „don”.
[5] La Cosa Nostra – z wł. „Nasza Sprawa” – organizacja mafijna pochodząca z Sycylii, która wpły­wy w XIX wieku rozszerzyła na Włochy, a w XX na USA. Mafia stanowiła zorganizowane działanie przeciwko uciskowi i narzuconemu porządkowi. Kościół katolicki upatrywał w mafii so­juszników przy ochronie posiadłości ziemskich.
[6] Frasunek – „zmartwienie”. 


Kaczkoduk przejmuje ster! 


Wszelkie podobieństwo, do osób, wydarzeń i postaci, może być czysto przypadkowe, a upatrywanie w książkowych bohaterach, znanych z życia publicznego osób, odbywa się wyłącznie za sprawą działania wyobraźni i na odpowiedzialność Czytelnika.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

18 plus: Fragment satyry "Kaczkoduk przejmuje ster!" specjalnie dla Czytelników Zapisków Mazurskich

Upragniony czas na odpoczynek. Nowe plany podbojów Eu­ropy, kształtowały się w głowie Dubienieckiego. Perspektywicznie zasta­nawiał się, jak doprowadzić Europejczyków do sytuacji, w której zgodzą się ponownie na wojny. Nie musiano wykorzystywać od razu mięsa armatniego. Mogła to być wojna ekonomiczna, bez ofiar – kule kosztują, a z głodu ludzie szybciej padają.    Przemysł zbrojeniowy musiał pracować pełną parą. Pozosta­wało bombardować kraje Wschodu, przetoczyć przez Europę nową fale imigrantów, a następnie poprawić koniunkturę, sprzedażą broni oraz zbrojeniami. Proste, bo tak przy okazji, powstanie wiele cieka­wych spraw. A czy „rządzi prawica, czy lewica, to i tak jedna chujo­wica”. Ważne było dla Pułkownika, aby kasa płynęła strugą. Bał się tylko o zachowanie Angeli, zastanawiając: czy starowinka wytrzyma te płynące zewsząd wrzaski i nie popuści? Poza tym optymalnym szkopułem, generalnie był dobrej myśli. Angela Makrela nie była w jego typie; stara, lubieżna, gruba baba, która lubi…

Prawdziwa twarz satanizmu

Od ponad dziesięciu lat zajmuję się zjawiskiem satanizmu, obserwując to, co dotyczy tego zagadnienia. To trudny obszar, głównie z uwagi na uprzedzenia ogółu społeczeństwa, ale możliwy do opanowania. W końcu wiedzę zdobywamy głównie dla siebie. Na tej podstawie postanowiłem wyjaśnić pokrótce, kim według mnie są współcześni sataniści i jakie zjawisko reprezentują. Niektórzy wyszukują w google, wpisując „marcin łupkowski satanizm”. Zastanawiam mnie to, czy mogę uchodzić za piewcę tego nurtu? A może szuka się na mnie haków? Przestrzegam, nie interesuje mnie polityka, nigdzie nie startuję i nie zależy mi na głosach jołopów biorących udział w wyborach. Opisuję rzeczywistość, to wszystko. Wybaczcie poczciwi ludzie, jeśli odebraliście do siebie kwestię „jołop”. Nie do wszystkich to się tyczy. Miałem na myśli ludzi, którzy wybierają dno, które potem reprezentuje mieszkańców w samorządach. Niestety ludzie dają chwytać się na marne hasła. To samo dotyczy zjawiska satanizmu – stąd słuszne porównan…