Przejdź do głównej zawartości

(STTL) – Sit tibi terra levis


„Sit tibi terra levis” to znany rzymski „Tituli sepulclaris”, czyli napis nagrobny z czasów antycznego Rzymu. Mówi on wprost: „Niech ci ziemia będzie lekką”.
W dawnym Rzymie panował zwyczaj pochówku, polegający na zakopywaniu w ziemi, czyli inhumacji oraz spalaniu, czyli kremacji. Istniały dwa rodzaje leż dla zmarłych: columbarium i mauzoleum. Chowano także bezpośrednio w ziemi.

(STTL) – Sit tibi terra levis
Na zdj. Współczesny skrót R.I.P oznaczający "Rest in Peace" - "spoczywaj w pokoju", wywodzący się od łacińskiego  "requiescat in pace". 

Napisy nagrobne 
Pochówkom towarzyszyły napisy. Początkowo nie oznaczano zbytnio grobów, z czasem zaczęto rozszerzać samo imię występujące w mianowniku o formy dopełnienia. Wzbogacano też wota (napisy nagrobne) wiekiem, oznaczano zajęcie, dodawano informacje dotyczące nagrobka oraz osób wystawiających.

Diis Manibus (DM) – dedykacja dla bóstw podziemnych
Memoriae – pamięci
Nomen – imię
HSE – hic situs est – tutaj jest pochowany
BSE – bene merenti posuit – dobrze załużonemu postawił nagrobek
H EX TFC – herex ex testamento faciendum curavit – dziedzic na podstawie testamentu zatroszczył się o postawienie nagrobka
STTL – sit tibi terra levis – niech ci ziemia lekką będzie


DM
MEMORIAE
Gladius
HSE
BSE Lucius
H EX TFC
STTL

Bóstwa chtoniczne
Bóstwa podziemne były czczone w Rzymie od najdawniejszych czasów. Zresztą kulty chtoniczne wywodzą się od Bogini-Matki. Człowiek rodzi się z matki i wraca do niej (ziemia w znaczeniu matka). Bóstwom takim w ofierze składano psy. Były paniami urodzin i śmierci. To potwierdza zasadę chtonicznego pochodzenia tych bóstw. Przypomina to trochę biblijne określenie z „prochu powstałeś” (nawiązanie do Rdz 2,07 – ulepienie człowieka z prochu i tchnięcie w nozdrza tchnienia życia).
Mauzoleum to łacińska forma Mausoleum i grecka Mausolejon. Jest to okazały i pełen przepychu grobowiec. Taki, który ma wyróżniać człowieka po śmierci. Idea, skąd inąd, znana z Egiptu i tamtejszych pochówków i tworzonych mastab (ślepych wrót).
Sama nazwa pochodzi od grobowca, który kazał sobie wybudować Mauzulos. Został on ozdobiony przez Artemidę. W ukończeniu tego cudu, brali udział sławni rzemieślnicy i architekci, jak Skobos – autor pomnika Mauzulosa, zaliczanego dawniej do 7 cudów świata.
Kolejnym pojęciem będzie tu columbarium czyli gołębnik. Duża budowla częściowo podziemna, we wnętrzu której znajdowały się nisze na urny z prochami. W każdej niszy – jak podają badacze mieściły się cztery urny. Tam też umieszczano wota. Columbarium budowano na przedmieściach, przy drogach prowadzących do miasta. Ponoć poza samym Rzymem niespotykane.
Columbarium było budowane przez rody lub bractwa. Służyły do pochówku członków rodu lub niewolników. Po śmierci, jak w wielkiej rodzinie. Budowano je także na sprzedaż miejsc do pochówku. Na tym dawniej zarabiano.


Ekonomia śmierci
Pochówki zawsze wiązały się z dobrym interesem. Do współczesności tak jest. Obecnie w Polsce opłaca się z uwagi na dużą przewagę liczebną rocznika poprodukcyjnego, zajmować się pogrzebami. To jest pewne źródło dochodu i usługa, na którą będzie zapotrzebowanie. Tak też było i w Rzymie. To się niczym nie różni.
Pogrzeby w starożytności były bardzo ważne. Ich brak mógł sprowadzić nieszczęście. Stanowił także ogromną hańbę dla rodziny. Nie było mowy o tym, że kogoś się nie pochowało po śmierci.
Współcześnie sprawunki pogrzebowa są również niezwykle istotne społecznie. Nie można, ot tak, kogoś nie pochować. To ważne, zarówno kulturowo, a wiadomym jest że nie tworzy się nic przeciw tradycji, bo obyczaje nie znoszą obcej ingerencji, ale też i sanitarnie ma to znaczenie.
Zwłoki nie mogą zalegać na ulicach. Z biologicznego punktu widzenia, zalegające zwłoki mogą szkodzić. Tak też podchodzono do tematu w starożytnym Rzymie. Być może na ulicach były często pomyje i higiena pozostawiała – wedle obecnych badań, wiele do życzenia, ale dbano oto, żeby choroby się nie rozprzestrzeniały.


Obrzęd
Pogrzeb Hellady i Imperium Romanum wyglądał podobnie. Przywoływano zmarłego i całowany był w usta przez bliską osobę. Czyniono tak dla odebrania ostatniego tchu, sprawdzenia czy zmarły rzeczywiście nie żyje. Dlatego dodatkowo szarpano za ciało, próbując wywołać reakcję. Sprawdzano dokładnie, czy śmierć nastąpiła.
Następnie wkładano zmarłemu w usta monetę, która stanowiła opłatę dla przewoźnika, w zaświatach. Zamykano oczy i podwiązywano podbródek. Całe ciało było skrupulatnie obmyte i nasmarowane wonnościami, a następnie zawijane w całun (grecka tradycja) albo w płaszcz żołnierski lub togę (rzymska tradycja).
Toaletę pośmiertną sprawowały w Grecji krewne kobiety, a w Rzymie członkowie collegium funeraticia.
Zwłoki wystawiano w domostwie lub jego otoczeniu z odsłoniętą twarzą zmarłego, a na głowę wkładano wieniec. Srebrny i złoty wieniec dla odznaczonych za życia obywateli.
Zwłoki znajdowały się na łożu, nogami zwróconymi do drzwi. Zmarły był okryty prześcieradłem lub kapą w kolorach żałobnych – biała, szara, czarna.
Dookoła ustawiano kwiaty w wazach i pachnidła. Po kilku dniach odwiedzin zmarłego, z domu wyprowadzano zwłoki. W Rzymie za dnia, a w Grecji blisko przed wschodem słońca.
Zwłoki następnie układano na wozie lub w lektyce. Przed zmarłym w Grecji szła ofiarnica z dzbanem wina, a w Rzymie płaczki za wozem. Niekiedy włączano orkiestrę. Za wozem szedł też orszak w żałobnych strojach. W Grecji udział brali także fletniści. Po prostu, zmarłego należycie żegnano i przestrzegano ceremoniału.


Pochówek
Zwłoki grzebano w trumnie (Grecja) lub terakotowym czy marmurowym sarkofagu (Rzym). Istniał także powszechnie zwyczaj palenia zwłok. W Grecji czynności tej dokonywano bezpośrednio w grobie, a w Rzymie na specjalnym stosie lub ustrinie. Od łacińskiej nazwy uro – palę. Miejsce, w którym palono zmarłych nazywano crematio.
Co ważne. Obrządek pogrzebowy, poprzez spalenie nie był ważny, jeżeli nie dokonano wcześniej pochówku palca.
Spalone ciało i kości w Grecji grzebano bezpośrednio w ziemi. W Rzymie grzebano w ziemi lub wstawiano do columbarium. Rzucano także symbolicznie kilka garści ziemi dla zmarłego.
Po wszystkim następowała uczta, współcześnie określana stypą.
Niewiele różni się to od naszych obrządków. Kultura współczesna ma wiele wspólnego ze starożytną. Obyczaje nie rodzą się nagle i nie zanikają z dnia na dzień.


Marcin Łupkowski 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

18 plus: Fragment satyry "Kaczkoduk przejmuje ster!" specjalnie dla Czytelników Zapisków Mazurskich

Upragniony czas na odpoczynek. Nowe plany podbojów Eu­ropy, kształtowały się w głowie Dubienieckiego. Perspektywicznie zasta­nawiał się, jak doprowadzić Europejczyków do sytuacji, w której zgodzą się ponownie na wojny. Nie musiano wykorzystywać od razu mięsa armatniego. Mogła to być wojna ekonomiczna, bez ofiar – kule kosztują, a z głodu ludzie szybciej padają.    Przemysł zbrojeniowy musiał pracować pełną parą. Pozosta­wało bombardować kraje Wschodu, przetoczyć przez Europę nową fale imigrantów, a następnie poprawić koniunkturę, sprzedażą broni oraz zbrojeniami. Proste, bo tak przy okazji, powstanie wiele cieka­wych spraw. A czy „rządzi prawica, czy lewica, to i tak jedna chujo­wica”. Ważne było dla Pułkownika, aby kasa płynęła strugą. Bał się tylko o zachowanie Angeli, zastanawiając: czy starowinka wytrzyma te płynące zewsząd wrzaski i nie popuści? Poza tym optymalnym szkopułem, generalnie był dobrej myśli. Angela Makrela nie była w jego typie; stara, lubieżna, gruba baba, która lubi…

Prawdziwa twarz satanizmu

Od ponad dziesięciu lat zajmuję się zjawiskiem satanizmu, obserwując to, co dotyczy tego zagadnienia. To trudny obszar, głównie z uwagi na uprzedzenia ogółu społeczeństwa, ale możliwy do opanowania. W końcu wiedzę zdobywamy głównie dla siebie. Na tej podstawie postanowiłem wyjaśnić pokrótce, kim według mnie są współcześni sataniści i jakie zjawisko reprezentują. Niektórzy wyszukują w google, wpisując „marcin łupkowski satanizm”. Zastanawiam mnie to, czy mogę uchodzić za piewcę tego nurtu? A może szuka się na mnie haków? Przestrzegam, nie interesuje mnie polityka, nigdzie nie startuję i nie zależy mi na głosach jołopów biorących udział w wyborach. Opisuję rzeczywistość, to wszystko. Wybaczcie poczciwi ludzie, jeśli odebraliście do siebie kwestię „jołop”. Nie do wszystkich to się tyczy. Miałem na myśli ludzi, którzy wybierają dno, które potem reprezentuje mieszkańców w samorządach. Niestety ludzie dają chwytać się na marne hasła. To samo dotyczy zjawiska satanizmu – stąd słuszne porównan…