Przejdź do głównej zawartości

Starość według Toiu


Constantin Toiu, rumuński pisarz, autor Grzechu pierworodnego napisał, że w starości uzewnętrzniają się podstawowe cechy charakteru.

Starość według Toiu


Starzec ma w sobie całe okrucieństwo dziecka – wyjaśniał antykwariusz Brummer, jeden z bohaterów książki. Obrywał skrzydełka motylom, mając pięć lat, gdyż chciał, aby ponownie stały się gąsienicami. W starości nie przebacza się niczego.
Człowiek, w pełni sił jest inny, bo „żywotność maskuje cechy charakteru, upiększa je, nadaje im odmienny wyraz, żywotność niesie z sobą niezbędną dozę zakłamania”.
Toiu pisał, że „skłonność do kłamstwa maleje pod koniec życia, zobaczysz, najszczerszym jest człowiek wobec śmierci”.
Z wiekiem wszystko wychodzi na jaw: egoizm, cynizm, nienawiść, hipokryzja.
Starcowi towarzyszy wyjątkowa zdolność do większego postrzegania, a odwiedziny znajomych o północy (rzecz jasna duchów, bo innych ciężko szukać wobec śmierci), towarzyszy „lodowaty powiew, jakby na mgnienie uchyliły się drzwi do nicości”.
W mojej ocenie lepszy z literackich opisów starości. Przeczytacie w Grzechu pierworodnym Constantina Toiu, wydanym przez „Czytelnika” w 1985 roku.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

18 plus: Fragment satyry "Kaczkoduk przejmuje ster!" specjalnie dla Czytelników Zapisków Mazurskich

Upragniony czas na odpoczynek. Nowe plany podbojów Eu­ropy, kształtowały się w głowie Dubienieckiego. Perspektywicznie zasta­nawiał się, jak doprowadzić Europejczyków do sytuacji, w której zgodzą się ponownie na wojny. Nie musiano wykorzystywać od razu mięsa armatniego. Mogła to być wojna ekonomiczna, bez ofiar – kule kosztują, a z głodu ludzie szybciej padają.    Przemysł zbrojeniowy musiał pracować pełną parą. Pozosta­wało bombardować kraje Wschodu, przetoczyć przez Europę nową fale imigrantów, a następnie poprawić koniunkturę, sprzedażą broni oraz zbrojeniami. Proste, bo tak przy okazji, powstanie wiele cieka­wych spraw. A czy „rządzi prawica, czy lewica, to i tak jedna chujo­wica”. Ważne było dla Pułkownika, aby kasa płynęła strugą. Bał się tylko o zachowanie Angeli, zastanawiając: czy starowinka wytrzyma te płynące zewsząd wrzaski i nie popuści? Poza tym optymalnym szkopułem, generalnie był dobrej myśli. Angela Makrela nie była w jego typie; stara, lubieżna, gruba baba, która lubi…

Prawdziwa twarz satanizmu

Od ponad dziesięciu lat zajmuję się zjawiskiem satanizmu, obserwując to, co dotyczy tego zagadnienia. To trudny obszar, głównie z uwagi na uprzedzenia ogółu społeczeństwa, ale możliwy do opanowania. W końcu wiedzę zdobywamy głównie dla siebie. Na tej podstawie postanowiłem wyjaśnić pokrótce, kim według mnie są współcześni sataniści i jakie zjawisko reprezentują. Niektórzy wyszukują w google, wpisując „marcin łupkowski satanizm”. Zastanawiam mnie to, czy mogę uchodzić za piewcę tego nurtu? A może szuka się na mnie haków? Przestrzegam, nie interesuje mnie polityka, nigdzie nie startuję i nie zależy mi na głosach jołopów biorących udział w wyborach. Opisuję rzeczywistość, to wszystko. Wybaczcie poczciwi ludzie, jeśli odebraliście do siebie kwestię „jołop”. Nie do wszystkich to się tyczy. Miałem na myśli ludzi, którzy wybierają dno, które potem reprezentuje mieszkańców w samorządach. Niestety ludzie dają chwytać się na marne hasła. To samo dotyczy zjawiska satanizmu – stąd słuszne porównan…