Przejdź do głównej zawartości

Rudyard Kipling, Księga Dżungli


Recenzuję książkę Rudyarda Kiplinga, Księga Dżungli, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literatury Dziecięcej „Nasza Księgarnia” w roku 1957. Książka w oryginale nosi tytuł The Jungle Book
Mam do tego Autora sentyment. Postanowiłem wziąć jego wszystkie książki na warsztat, przeczytać ponownie (niektóre po raz pierwszy) i zapoznać z własnymi refleksjami Czytelnika. Pomogło mi to, bo wprowadziły mnie w dawny świat dzieciństwa, o którym staramy się nie pamiętać.

Rudyard Kipling, Księga Dżungli

Język Kiplinga
Nie nosząc w pamięci, dawnych wyobrażeń i myśli, stajemy się dorośli, a przecież tyle wspaniałych rzeczy, na które natrafiamy w dzieciństwie (choćby słuchając czytanych nam bajek) jest wprost niewyobrażalna.
Mamy w książce do czynienia z wspaniałym językiem Autora, przygodami bohaterów którzy są nam bliscy oraz co dla Kiplinga charakterystyczne, z pewną mądrością, którą przekazuje. Kipling rysuje świat i przedstawia go w bardzo dobry sposób. Czytelnik otrzymując nawet prosty i z pozoru nieinteresujący opis, jak w przypadku Takich sobie bajeczek, ma przykład przenikliwego postrzegania i zapisywania świata, który jest tak charakterystyczny dla Kiplinga. 
Poza tym, on po prostu pisał świetne narracje. Był oryginalny, co też uznano przyznając za jego twórczość „Nagrodę Nobla”. Mówiło się, że propagował kolonializm i imperializm. Z dzieł Kiplinga, wypływa jednak zafascynowanie światem i jego porządkiem. Fascynuje się innymi tradycjami i kulturami. Rozumie, że wszystko podlega określonym prawom, które należy uszanować by przetrwać. 

O czym opowiada Księga Dżungli?
Niby jest to recenzja książki tak oczywistej, ale nie każdy czytał. Większość oglądała adaptacje filmowe wytwórni Walta Disneya o Księdze Dżungli lub przygody Rikki-Tikki-Tavim.
Księga Dżungli składa się z kilku opowiadań „Bracia Mowgliego”, „Łowy węża Kaa” oraz „Tygrys! Tygrys!”, których kanwę stanowi historia Mowgliego, żyjącego pośród wilków i uczącego się Praw Dżungli oraz czarnoksięskiego języka, umożliwiającego zrozumienie zwierząt.
Oprócz tych opowiadań znajduje się tu historia „Biała foka” opowieść o rodzinie fok i ich wybawcy. Akcja tej opowieści rozpoczyna się na Siewierowostocznej na Przylądku Północno-Wschodnim, na wyspie Pawłowski Ostrów na Morzu Beringa. Historię opowiedział limerszyn, mała ptaszyna.
Łowcy Morskiemu urodził się syn, którego nazwano Kotikiem (dosłownie Foczątkiem) o białej skórze, co nie było normalne. Skóra uratowała Kotikowi życie, o czym przekonacie się z opowiadania. Unikając łowców fok Kiryły Buterina i jego syna Pantelejmona i stając się świadkiem rzezi na chłostiakach Kotik rozpoczął poszukiwania wyspy bezpiecznej dla fok. Trwało to kilka lat i skończyło się powodzeniem. Jednak Kotik musiał walczyć, aby przekonać inne foki, by podążyły za nim.
„Rikki-Tikki-Tavi” to opowieść o dzielnej manguście, która uratowała mieszkańców bungalow przed atakami węży. Rikki-Tikki był ichneumonem, mangusem, który na skutek powodzi dostał się do zamieszkałego bungalow przez parę Anglików i ich syna, Teodorka. Rodzina przyjęła mangustę pod dach i okazało się, że uratował on ich życie przed Nagą i Nagainą, ale nie tylko ich. Uratował także zwierzęta w ogrodzie.

„Toomai, Druh słoni” to opowieść o chłopcu, który uczył się na poganiacza słoni i doświadczył niezwykłego zjawiska – tańca słoni. Słoń Kala Nag (Czarny Wąż) przebywał w rodzinie poganiaczy (mahontów) Toomai. I pewnego razu po nagonce na słonie, kiedy wracali zerwał się i traf chciał zabrał małego chłopca ze sobą w podróż, której zwieńczeniem był taniec słoni.
Książeczkę kończy opowieść o zwierzętach służących w szeregach armii Indii, którym przewodzi wicekról „Słudzy Jej Królewskiej Mości”. Zwierzęta to muły, wielbłądy, słoń, koń. Wszystkie budzą się spłoszone nagłym strachem wielbłąda, który biega po obozie jak szalony. I odnalazłszy się w nocy przy stanowisku dział artylerii rozmawiają na temat własnej służby i roli w szeregach Królestwa. 

Ponadczasowość przekazu
R. Kipling jest ponadczasowy w swoich opowiadaniach – prostych, uciesznych i mądrych. Autor wiele czerpie z własnych doświadczeń (urodził się w Indiach, wiele podróżował). Opisane przez niego sytuacje, pasują również do świata ludzi i ich relacji. Wszystko jest nam bliskie. Wyciągając wnioski, możemy dzięki temu uczyć się czym jest życie, a w każdym razie pozwolić to rozumieć młodszym, gdy sięgną po lekturę.
Z Księgi Dżungli dowiadujemy się pewnych zasadniczych prawd:

„Poza tym jednak boją się go, gdyż Tabaqui w większym stopniu niż ktokolwiek w dżungli jest skłonny do ulegania szaleństwu; wówczas zapomina, że bał się kogoś kiedykolwiek, i biegnie przez las kąsając każdego, kogo napotka”.

Takie to życiowe. Pokazuje, że każdy jest zdolny do wszystkiego. Prawo dżungli to prawo, które niczego nie zakazuje bez powodu. Jednak prawo to mówi: „zabrania się wszelkim zwierzętom zabijać człowieka”. I uzasadnia to „Istotna przyczyna leży w tym, że zabijanie ludzi pociąga za sobą prędzej czy później nadejście białych ludzi”.
Ale Prawo Dżungli jest proste i zarazem doskonałe.

„Pięknym rysem Prawa Dżungli jest to, że kara bywa ostatecznym rozwiązaniem wszelkich porachunków, po którym już nie następują żadne nagany ni wyrzuty”.

Przygoda Mowgliego
Krótka, prawie stustronicowa opowieść o Mowglim, rozpoczyna się od polowania Shere Khana zwanego Lungi (Kuternoga), przed którym do wilczej nory uchodzi mały chłopiec. Tygrys wytropił dziecko, lecz Ojciec Wilk i Matka – Raksha (Diablica) nie pozwolili go zabrać. Zaprowadzono dziecko na Wiec Gromadzki, zgodnie z Prawem Gromady. I tam Akela, wielki szary Wilk Samotnik, rozpatrywał prośbę o włączeniu Mowgliego do gromady. Nastąpiło to po tym, jak wsparł go Baloo i Bagheera ofiarowała byka w zamian za życie chłopca. Od tej pory, Mowgli uczył się Prawa Dżungli od Baloo i Bagheery oraz polowania. Stał się jednym z wilków w Stadzie Wilków Seeoneeńskich.
Z czasem, Akela podstarzał się, a z nim wiele z wilków. Wyrosło młode pokolenie, które wsłuchiwało się w szept Shere Khana.

„Za byka ochłap młode wilczki były gotowe pójść za nim – do czego Akela nigdy by nie dopuścił, gdyby czuł się na siłach utrzymać należny sobie posłuch i poszanowanie”.

Mowgli ucząc się praw poznaje małpy z plemienia bondar log, które porywają go do Chłodnych Legowisk. Z małpich rąk ratuje chłopca Baloo, Bagheera oraz wąż Kaa.
Nie jest to koniec kłopotów chłopca. Podczas jednego z polowań, wilki za namową Shere Khana napędziły Akeli kozła, którego nie udało mu się pochwycić. To spowodowało, że życie Akeli i Mowgliego zawisło na włosku.
Za namową Bagheery, chłopiec udał się do wioski po ognisty kwiat, który zakwita ogniem. Dzięki temu w trakcie zgromadzenia rozżarzył ogień, ocalając życie własne i Akeli.
Musiał uchodzić z Gromady do ludzi. Tu przyjęto go. Rozpoznała go jego matka Messua. Wiódł normalne życie, szybko nauczył się języka i pasał bydło. Zawistny tygrys Shere Khan, postanowił zapolować na Mowgliego. 
Na szczęście, chłopiec przy pomocy braci wilków przechytrzył wroga, kierując na niego stado byków, którym przewodził byk Rama. Tygrys został zadeptany. Mowgli zdzierał z niego skórę, za którą wyznaczono 1000 rupii nagrody. Nie interesowała go ta nagroda, ale okazanie skóry wilkom. Innej opcji był Buldeow, myśliwy z wioski i bajarz, który chciał zabrać Mowgliemu skórę. Uratowały go przed tym wilki, a Buldeow ledwo uszedł z życiem do wioski, gdzie naopowiadał ludziom różnych historyjek na temat Mowgliego i czarów, których był sprawcą. Mowgliego przywitano kamieniami i wygnano ze społeczności ludzi. Musiał opuścić dwa światy, które były zdominowane przez postacie, które mimo własnych niedoskonałości – Shere Khan czy Buldeow potrafiły manipulować pozostałymi, którzy bez namysłu im ulegali. 
I tu ciśnie się wniosek: Jakie to ponadczasowe zjawisko?
Mowgli odszedł od ludzi i wilków. Polował i ponoć znalazł miłość, ale Księga Dżungli w tym temacie milczy. W naszym świecie, również spotykamy manipulantów, którzy dla własnej korzyści, opowiadają niemyślącemu ogółowi wiele dziwnych rzeczy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

18 plus: Fragment satyry "Kaczkoduk przejmuje ster!" specjalnie dla Czytelników Zapisków Mazurskich

Upragniony czas na odpoczynek. Nowe plany podbojów Eu­ropy, kształtowały się w głowie Dubienieckiego. Perspektywicznie zasta­nawiał się, jak doprowadzić Europejczyków do sytuacji, w której zgodzą się ponownie na wojny. Nie musiano wykorzystywać od razu mięsa armatniego. Mogła to być wojna ekonomiczna, bez ofiar – kule kosztują, a z głodu ludzie szybciej padają.    Przemysł zbrojeniowy musiał pracować pełną parą. Pozosta­wało bombardować kraje Wschodu, przetoczyć przez Europę nową fale imigrantów, a następnie poprawić koniunkturę, sprzedażą broni oraz zbrojeniami. Proste, bo tak przy okazji, powstanie wiele cieka­wych spraw. A czy „rządzi prawica, czy lewica, to i tak jedna chujo­wica”. Ważne było dla Pułkownika, aby kasa płynęła strugą. Bał się tylko o zachowanie Angeli, zastanawiając: czy starowinka wytrzyma te płynące zewsząd wrzaski i nie popuści? Poza tym optymalnym szkopułem, generalnie był dobrej myśli. Angela Makrela nie była w jego typie; stara, lubieżna, gruba baba, która lubi…

Prawdziwa twarz satanizmu

Od ponad dziesięciu lat zajmuję się zjawiskiem satanizmu, obserwując to, co dotyczy tego zagadnienia. To trudny obszar, głównie z uwagi na uprzedzenia ogółu społeczeństwa, ale możliwy do opanowania. W końcu wiedzę zdobywamy głównie dla siebie. Na tej podstawie postanowiłem wyjaśnić pokrótce, kim według mnie są współcześni sataniści i jakie zjawisko reprezentują. Niektórzy wyszukują w google, wpisując „marcin łupkowski satanizm”. Zastanawiam mnie to, czy mogę uchodzić za piewcę tego nurtu? A może szuka się na mnie haków? Przestrzegam, nie interesuje mnie polityka, nigdzie nie startuję i nie zależy mi na głosach jołopów biorących udział w wyborach. Opisuję rzeczywistość, to wszystko. Wybaczcie poczciwi ludzie, jeśli odebraliście do siebie kwestię „jołop”. Nie do wszystkich to się tyczy. Miałem na myśli ludzi, którzy wybierają dno, które potem reprezentuje mieszkańców w samorządach. Niestety ludzie dają chwytać się na marne hasła. To samo dotyczy zjawiska satanizmu – stąd słuszne porównan…