Przejdź do głównej zawartości

Przykład nieprzyzwoity: Adam Bernard Mickiewicz – rusofil czy nie rusofil?


"Z wieczora na dżdżu stali dwaj młodzieńce
Pod jednym płaszczem, wziąwszy się za ręce.
Jeden ów pielgrzym przybylec z Zachodu,
Nieznana carskiej ofiara przemocy;
Drugi był wieszczem ruskiego narodu,
sławny pieśniami na całej Północy"

Adam Mickiewicz


Przyjaźń Adama Mickiewicza i Aleksandra Puszkina, to braterstwo, Ruska z Polakiem. Według niektórych, mógłby to być powód do kolaboracji czy też spisku. Pierwsi terroryści, wspierający dekabrystów, których po śmierci Aleksandra I rozpędziły carskie jednostki. Oczywiście, Panowie bezpośrednio w działaniach tych udziału nie brali, ale odcisnęły one swoje piętno na ich twórczości. Wielu kolegów spotkały represje.
Tło historyczne jednak nie ma tu znaczenia, a car był wspólnym wrogiem, a raczej system tworzony wówczas w Rosji. Polska znajdowała się pod zaborami, a romantycy pragnęli wolności dla siebie i mas.
Teza współczesna, doświadczona historycznym gniewem Polaka brzmi: Rosjan nie wolno lubić!Mordercy ze Wschodu
Argumentem zasadniczym jest to, że komunizm zniszczył wielu ludzie: Katyń, okupacja lat 1989 – 2015 oraz niewola lat 1772 – 1918, atak na Polskę w 1920 oraz 17 września 1939 roku, tzw. "cios w plecy". Nie wolno pominąć lat 1830 – 1832 oraz 1863 – 1864. Nasze powstania i Wielka Emigracja, prześladowania oraz odbieranie swobód. Polska została pozbawiona funkcji „Chrystusa narodów”.
Można też na sprawy spojrzeć inaczej. Komunizm rosyjski przyczynił się do obalenia pańszczyzny, zakończył władzę jednostki oraz wprowadził wiele zmian, które obróciły się na korzyść wielu ludziom.
Ofiar komunizmu było wiele. Jeszcze więcej ofiar pociągnęła za sobą kolonizacja Ameryk – eksterminacja rdzennej ludności czy I i II wojna światowa, prowadzona przez Zachód – śmierć wielu ludzi.
Kapitalizm pochłania miliony ofiar, które umierają z głodu. Przez ostatnią dekadę, liczba ta znacznie przekracza wszelkie ofiary tzw. „komunizmu”. Jednakże, komu wolno, temu wolno. Zasadnicze jest to, kto kreuje rzeczywistość, ten ma racje.
Śmierć, ból i cierpienie pojawiają się po każdej ze stron ludzkich konfliktów. Gdybyśmy przywołali jeszcze Napoleona Bonaparte czy wyprawy krzyżowe z przełomu XI – XIII wieku, czy nawracanie Zakonu Najświętszej Marii Panny z Domu Niemieckiego na Prusach w XIV wieku, to mielibyśmy niezły bilans, którego i tak nie przebije ilość ofiar stosów, szubienic i oskarżeń o czarną magię, pomory oraz czary.

Zdumiewające są tu dokonania ludzi
Nienawiść polsko-rosyjska, to przy tym wszystkim, nic nieznaczący epizod, z którym należy się w jakiś sposób rozprawić, po obydwu stronach barykady, dążąc do zaprzestania. Najpierw jesteśmy ludźmi, a potem dopiero Polakami, Rosjanami, itd. Wszystko powinno zmierzać do ułożenia i pokoju. Nienawiść nie powinna mieć miejsca. Dwa narody, tak sobie bliskie historycznie oraz geograficznie, muszą poszukiwać konsensusu, porozumienia oraz wspólnej wymiany handlowej, intelektualnej i ludzkiej. Wzbogacamy się własną obecnością, co historia niejednokrotnie dowodzi.
Przyjaźń Mickiewicza i Puszkina, celowo przywiodłem na pamięć, gdyż ludzie muszą ujrzeć innych ważnych ludzi, których znają, a bez których działań i zrozumienia życia, nie będziemy w stanie racjonalnie spojrzeć na świat i człowieka.

Potrzebna normalność
Jednym słowem, potrzebujemy, drugim słowem, możemy mieć normalność. Mickiewicz i Puszkin, w trudnych czasach, potrafili być przyjaciółmi. Rosjanie nie mogą kojarzyć się nam z nienawiścią i złem. Wiele było i jest błędów, po każdej ze stron. Żyjemy na jednej planecie, stanowiąc cząstkę wszechświata. Wspólna ludzkość, bez nienawiści i uprzedzeń. 
Ponadto Polska na współdziałaniu z Rosją może skorzystać, choćby na handlu i pośredniczeniu w wymianie handlowej, prowadzonej z Imperium na Zachód.
Rosja, przez wszystkie te wieki wspólnej historii ciągnęła do Polski, a Polska do Rosji. Polacy chcieli zwiększyć stan posiadania na Wschodzie, a nawet decydować o obsadzaniu tronu w Rosji (początek XVII wieku, okres "dymitriad"), a Rosja decydować o polskiej polityce (okres XVIII i XIX wieku). Polska upadła, gdy stała się słaba i zależna. Rosja, dzięki zdobyciu Polski, wcale na Zachód się nie wysunęła, gdyż bez polskiego sojusznika, nadal była Rosją zza Uralu.
Polska jest Rosji potrzebna, jako solidny i dobry partner, który sceduje na siebie część spraw i przejmie interesy mocarstwa w Europie. Tak się jednak nie dzieje i Polacy obecnie nie zarabiają na handlu rosyjskim gazem czy ropą. Zasadniczo, stanowi to błąd strategiczny. Za to surowiec do Europy płynie, a Europa do Rosji wysyła produkty żywnościowe. Wykluczeni z handlu Polacy, odczuwają to na sobie.
Nawet Węgry doskonale wiedzą, jak prowadzić odpowiednią politykę. Grożą Europie delikatnie palcem, ale współpracują z Rosją handlowo i nie popełniają błędów, co czyni Węgry znaczącym liderem, w tej części Europy. Polsce powoli, przez prowadzenie polityki uprzedzeń, brakuje argumentów oraz odpowiedniego polotu. Alternatywą na dobre stosunki, być może i to bez złośliwości, może będą drony?

Kompromis jest możliwy
Polacy i Rosjanie, to niewątpliwie grupa słowiańskich ludów. Nie powinny ze sobą walczyć, a współpracować. Mamy wspólną historię, tożsamą tradycję, niekiedy podobne wady i zalety, która są u nas widoczne i to bardzo. Nasze narodowe przywary są bardzo zbliżone do siebie.

Ciekawa scena w Panu Tadeuszu
Na uczcie w domu sędziego zjawia się Moskal, kapitan Ryków. Starego żołnierza, zaproszono z grzeczności. Zachowywał się dobrze, zabierając głos w momencie, w którym usłyszał wieść o Warszawie. I tenże Ryków, mówi tak:

"Wy Polaki, ja Ruski, teraz się nie bijem,
Jest armistycyjum, to my razem jemy, pijem.
Często na awanpostach nasz z Francuzem gada,
Piją wódkę i jak krzykną: ura! - kanonada.
Ruskie przysłowie: z kim się biję, tego lubię;
Głaź drużką jak po duszy, a bij jak po szubie".

/Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz, Księga Pierwsza: Gospodarstwo/


Konkluzja dotycząca Rosji
Na Rosję można patrzeć różnie. Rosjanki, podobnie jak Polki, są pięknymi kobietami. Rosjanie, jak Polacy, są gościnni oraz uprzejmi.
Poróżniliśmy się historycznie wieloma sprawami. Zburzył nas Katyń i Smoleńsk, poróżniły zabory oraz wieloletnie wojny.
17 września 1939 roku jest datą wiadomą, w której to nastąpiła agresja na Polskę, ale ta sama agresja 1 września 1939 roku nastąpiła ze strony Niemiec.
W 1945 roku, bezsprzecznie, Rosjanie wyzwalali polskie miasta. Prawdą jest, że narzucono nam dyktat Moskwy – to było złe. Prawdą jest, że tak odwdzięczył się nam Zachód za zaangażowanie. Nasz sojusznik z USA, dyskryminuje nas, odmawiając prawa do zniesienia wiz wjazdowych.
Kraj powinien być suwerenny, ale nie wszystko, co stworzono było zupełnie złe. Wzajemna nienawiść, to nie jest żadne rozwiązanie. Potrzeba dialogu, bo zbyt wiele nas łączy, by mogło coś skutecznie podzielić. I nie zapomnijmy, że Polska nie posiadała sił własnych na to, aby wyzwolić się spod okupacji hitlerowskiej.

Rosyjski żołnierz przelewał własną krew w Polsce
Prawda, którą usłyszałem od żołnierza z dywizji kościuszkowskiej, tak tej powołanej w Sielcach nad Oką, że Polacy zawiesili flagę Polski w Berlinie szybciej niż Rosjanie, ale przypłacili to życiem. Ideologia była paskudna, a człowiek mało się w takich warunkach liczył. Nie zapominajmy jednak o tym, że każdy z nas chce być na wierzchu. Negocjacje, to sztuka umiejętnego wdrażania w czyn, własnych ambicji.
Polacy idący wraz z Armią Radziecką wiedzieli, co grozi za niesubordynację i kto rozdaje w tym karty. Niestety znajdowali się w mniejszości. Zachód, za plecami Polski postanowił swoje. I to była klęska rządu w Londynie. Czy Amerykanie, odwdzięczyli się nam współcześnie za zaangażowanie w „bezpieczeństwo światowe”?
Polityka to trudna sprawa. Nie ma w tym wiele miejsca na prawdę. Gen. W. Jaruzelski był w stopniu porucznika, kiedy front zatrzymał się na przedpolach walczącej Warszawy. Polakom chcieli pomóc Polacy, rwali się – wielu za to zastrzelono, a gen. Berling został odwołany z frontu, po tym jak chciał Polakom w Warszawie udzielić pomocy. Nic nie mogli zrobić. Ppor. Jaruzelski i jego oddział specjalny, przeprawiali się przez ostępy wodne, z nożem w zębach, po to, aby schwytać niemieckich oficerów czy podejrzeć działania wroga. Walczyli, ile mogli, narażając życie. Ciężko rozważać z tej perspektywy, kto ile z siebie dał.
Przyszło im żyć i budować w pewnym systemie. Pożegnali swoich kolegów, którzy na zawsze utknęli w zbiorowych mogiłach, które ozdobiono ku pamięci pomnikiem. Obecnie, z wielką gorliwością, burzy się monumenty pamięci. Nie oceniajmy Polaków, nie będąc w ich skórze. Nie wiemy, co było i jak działało. Tak łatwo podejmować się ocen, mogą tylko ludzie nieodpowiedzialni za rozwój dziejowy kraju oraz jego historyczną prawdę.
Jedno jest pewne. Na kłótni z Rosją tracimy, a ktoś, podsycając takie nastroje, pozwala innym osiągać korzyści. Czy nie lepiej byłoby skorzystać z własnej pozycji do tego, aby rozwinąć handel, zaprosić Rosjan, aby odwiedzali polskie hotele i pensjonaty? Mamy wiele do zaoferowania, możemy rozwijać się dzięki temu. Polska ma wspaniałe położenie na mapie, które stanowi ważną kartą przetargową. Czy polskie masarnie i fabryki nie mogą produkować na potrzeby wschodniego rynku? Chiny na nikogo się nie obrażają, handlują i produkują dla wszystkich. Liczy się zysk i własny rozwój oraz dobrostan. Polska ma wiele do zaoferowania współczesnemu światu. Potrzeba mądrości i zrozumienia, aby to urzeczywistnić i podjąć działania, z korzyścią dla mieszkańców rzecz jasna.

Historyczne oceny
Osoby, które nazywają "kościuszkowców": "mordercami" czy "katami", "służalczymi podnóżkami Moskwy", niech uderzą się w pierś oraz walną w głowicę.
Młodzi chłopcy, których zaskoczyła wojna. Nasi rodacy ze Wschodu, pomaszerowali na hasło obrony kraju przed Niemcem, nękani głodem i brakiem wygód. Walczyli za kraj. Nie dla ZSRR, nie dla komuny, ale dla Polski – ich ojczyzny, którą zaskoczyła wojna. Honor żołnierza, to walczyć za kraj.
Tamten świat przestał istnieć. Rozbito więzi społeczne i zabito wielu. Wymaszerowali! Chcieli walczyć, niszczyć i palić Niemca – okupanta! Była potrzeba działania i obrony kraju, nawet za cenę schylenia głowy przed Moskwą. To byli prawdziwi patrioci, bo nie schowali głowy w piasek, ale walczyli o kraj i jego odbudowę. To nie rząd w Londynie stawiał w Polsce cegły, ale "komuniści i złodzieje", ludzie drugiego sortu.
Nagrodą dla nich są przeraźliwe słowa, wypowiadane dziś tak lekko: "Zdrajcy", "mordercy", "drugi sort".
A kim są oceniający i ich rodziny? Czy w waszych środowiskach walczono za kraj, z narażeniem życia? Przypłaciliście to śmiercią wielu bliskich? Gdzie zdobywaliście własne wykształcenia i w jakich domach mieszkaliście?

Ocena nigdy nie jest prosta
Prawda jednak sama nie obroni się przed wandalami, ustępując wobec naporu propagandy i głupoty.
Zbliżamy się do dyktatury głupoty i walki w narodzie, pogardy dla zbrojnego czynu. Ideolodzy nienawiści, odrywają własne ciało od socjalistycznego fotela nomenklatury, z której wyrośli. Leczą tak kompleks karła, grzebiąc bijące serce, niewinnego narodu, niszcząc szansę wielu na życie w lepszym komforcie. Bo dbają wyłącznie o siebie i im nie brakuje. Egoizm wyklucza patriotyzm. Polak nigdy nie podzieli Polaka, ale obcy zawsze.


Marcin Łupkowski
redaktor naczelny 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

18 plus: Fragment satyry "Kaczkoduk przejmuje ster!" specjalnie dla Czytelników Zapisków Mazurskich

Upragniony czas na odpoczynek. Nowe plany podbojów Eu­ropy, kształtowały się w głowie Dubienieckiego. Perspektywicznie zasta­nawiał się, jak doprowadzić Europejczyków do sytuacji, w której zgodzą się ponownie na wojny. Nie musiano wykorzystywać od razu mięsa armatniego. Mogła to być wojna ekonomiczna, bez ofiar – kule kosztują, a z głodu ludzie szybciej padają.    Przemysł zbrojeniowy musiał pracować pełną parą. Pozosta­wało bombardować kraje Wschodu, przetoczyć przez Europę nową fale imigrantów, a następnie poprawić koniunkturę, sprzedażą broni oraz zbrojeniami. Proste, bo tak przy okazji, powstanie wiele cieka­wych spraw. A czy „rządzi prawica, czy lewica, to i tak jedna chujo­wica”. Ważne było dla Pułkownika, aby kasa płynęła strugą. Bał się tylko o zachowanie Angeli, zastanawiając: czy starowinka wytrzyma te płynące zewsząd wrzaski i nie popuści? Poza tym optymalnym szkopułem, generalnie był dobrej myśli. Angela Makrela nie była w jego typie; stara, lubieżna, gruba baba, która lubi…

Prawdziwa twarz satanizmu

Od ponad dziesięciu lat zajmuję się zjawiskiem satanizmu, obserwując to, co dotyczy tego zagadnienia. To trudny obszar, głównie z uwagi na uprzedzenia ogółu społeczeństwa, ale możliwy do opanowania. W końcu wiedzę zdobywamy głównie dla siebie. Na tej podstawie postanowiłem wyjaśnić pokrótce, kim według mnie są współcześni sataniści i jakie zjawisko reprezentują. Niektórzy wyszukują w google, wpisując „marcin łupkowski satanizm”. Zastanawiam mnie to, czy mogę uchodzić za piewcę tego nurtu? A może szuka się na mnie haków? Przestrzegam, nie interesuje mnie polityka, nigdzie nie startuję i nie zależy mi na głosach jołopów biorących udział w wyborach. Opisuję rzeczywistość, to wszystko. Wybaczcie poczciwi ludzie, jeśli odebraliście do siebie kwestię „jołop”. Nie do wszystkich to się tyczy. Miałem na myśli ludzi, którzy wybierają dno, które potem reprezentuje mieszkańców w samorządach. Niestety ludzie dają chwytać się na marne hasła. To samo dotyczy zjawiska satanizmu – stąd słuszne porównan…