Przejdź do głównej zawartości

Olsztyn: Policjanci apelują: W pomoc bezdomnym zaangażuj specjalistów!

Olsztyńscy policjanci, pracownicy socjalni i strażnicy miejscy przez całą zimę realizują kampanię społeczną „Nie pomagasz dając pieniądze na ulicy”. Projekt odbywa się w ramach Miejskiego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego – „Bezpieczny Olsztyn”, a jego celem jest udzielenie kompleksowej pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej i zaangażowanie w tę pomoc mieszkańców miasta.

Olsztyn: Policjanci apelują: W pomoc bezdomnym zaangażuj specjalistów!
Na zdj. Bezdomny. Zdjęcia na otwartej licencji. Stanowi ilustrację do tekstu. 

W związku z trwającym sezonem zimowym funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Olsztynie i Strażą Miejską w Olsztynie prowadzą systematyczne kontrole miejsc, w których bezdomni mogą szukać schronienia przed zimnem. Przedstawiciele służb docierają do tych osób, by przekazać im informacje na temat instytucji pomocowych funkcjonujących w mieście i zachęcić do skorzystania z ofert noclegowni. Funkcjonariusze kontrolują dworce, pustostany, ogródki działkowe, piwnice, węzły ciepłownicze, bowiem miejsca te niosą zagrożenie dla przebywających tam osób, głównie ze względu na zły stan techniczny i panujące tam niskie temperatury. Sposób ogrzewania tych pomieszczeń przez bezdomnych również niesie zagrożenie i może prowadzić do pożaru.

Podczas rozmów z osobami bezdomnymi i żebrzącymi policjanci przekazują ulotki z wykazem miejsc noclegowych i zachęcają do schronienia się w nich w czasie zimy. Ulotka zawiera m. in. informacje o placówkach, które zapewniają pomoc medyczną, wydają ciepłe posiłki, bony żywnościowe, odzież i oferują możliwość skorzystania z kąpieli.

By dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy konieczne jest zaangażowanie nie tylko przedstawicieli służb, ale każdego mieszkańca naszego miasta. Dlatego apelujemy, by na bieżąco informować służby porządkowe o osobach leżących na mrozie, przebywających w okolicach dworców, siedzących dłuższy czas na ławkach w parkach, czy też zamieszkujących pustostany, kanały ciepłownicze itp. Prosimy o zainteresowanie się losem sąsiadów bądź innych znanych osób, które są niepełnosprawne, samotne bądź w podeszłym wieku i wymagają pomocy. O ich sytuacji warto poinformować Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej bądź Policję, a jeśli mamy takie możliwości osobiście możemy pomóc im w codziennych czynnościach, przynosząc im np. zakupy, lekarstwa.

Pamiętajmy - nasza właściwa reakcja i jeden wykonany telefon może uratować komuś życie.

W przypadku zauważenia koczującego bezdomnego, mieszkańcy naszego miasta mogą zgłaszać ten fakt telefonicznie pod numerami: 
- 997 lub 112 – Policja; 
- 986 – Straż Miejska; 
- 89 522 81 12 – Dyżurny Miasta; 
- 89 534 04 14 – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej; 
- 89 521 04 49 – Schronisko dla bezdomnych. 

Ponadto w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego od 1 listopada do dnia 31 marca funkcjonuje bezpłatna, całodobowa infolinia dla osób bezdomnych. Pod numerem telefonu 800 165 320 osoby zainteresowane będą mogły uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego. Wykaz placówek pomocowych zlokalizowanych w Olsztynie i powiecie olsztyńskim znajduje się w poniższych załącznikach.

Kampania „Nie pomagasz dając pieniądze na ulicy” zainicjowana została w ubiegłym roku przez dzielnicową Posterunku Policji w Olsztynie, mł. asp. Dominikę Bielecką. Obecnie projekt realizowany jest w ramach Miejskiego Programu Zapobiegania Przestępczości oraz Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego – „Bezpieczny Olsztyn”. W ramach akcji rozdawane są materiały edukacyjne, które są również dostępne na stronie internetowej olsztyńskiej Komendy w zakładce „Działania profilaktyczne”. Znajdziemy na nich hasło kampanii i numery kontaktowe, pod które powinniśmy zadzwonić, gdy spotkamy osobę żebrzącą.


Opracowanie: 
Lidia Cynt 
WPR KMP Olsztyn

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

18 plus: Fragment satyry "Kaczkoduk przejmuje ster!" specjalnie dla Czytelników Zapisków Mazurskich

Upragniony czas na odpoczynek. Nowe plany podbojów Eu­ropy, kształtowały się w głowie Dubienieckiego. Perspektywicznie zasta­nawiał się, jak doprowadzić Europejczyków do sytuacji, w której zgodzą się ponownie na wojny. Nie musiano wykorzystywać od razu mięsa armatniego. Mogła to być wojna ekonomiczna, bez ofiar – kule kosztują, a z głodu ludzie szybciej padają.    Przemysł zbrojeniowy musiał pracować pełną parą. Pozosta­wało bombardować kraje Wschodu, przetoczyć przez Europę nową fale imigrantów, a następnie poprawić koniunkturę, sprzedażą broni oraz zbrojeniami. Proste, bo tak przy okazji, powstanie wiele cieka­wych spraw. A czy „rządzi prawica, czy lewica, to i tak jedna chujo­wica”. Ważne było dla Pułkownika, aby kasa płynęła strugą. Bał się tylko o zachowanie Angeli, zastanawiając: czy starowinka wytrzyma te płynące zewsząd wrzaski i nie popuści? Poza tym optymalnym szkopułem, generalnie był dobrej myśli. Angela Makrela nie była w jego typie; stara, lubieżna, gruba baba, która lubi…

Prawdziwa twarz satanizmu

Od ponad dziesięciu lat zajmuję się zjawiskiem satanizmu, obserwując to, co dotyczy tego zagadnienia. To trudny obszar, głównie z uwagi na uprzedzenia ogółu społeczeństwa, ale możliwy do opanowania. W końcu wiedzę zdobywamy głównie dla siebie. Na tej podstawie postanowiłem wyjaśnić pokrótce, kim według mnie są współcześni sataniści i jakie zjawisko reprezentują. Niektórzy wyszukują w google, wpisując „marcin łupkowski satanizm”. Zastanawiam mnie to, czy mogę uchodzić za piewcę tego nurtu? A może szuka się na mnie haków? Przestrzegam, nie interesuje mnie polityka, nigdzie nie startuję i nie zależy mi na głosach jołopów biorących udział w wyborach. Opisuję rzeczywistość, to wszystko. Wybaczcie poczciwi ludzie, jeśli odebraliście do siebie kwestię „jołop”. Nie do wszystkich to się tyczy. Miałem na myśli ludzi, którzy wybierają dno, które potem reprezentuje mieszkańców w samorządach. Niestety ludzie dają chwytać się na marne hasła. To samo dotyczy zjawiska satanizmu – stąd słuszne porównan…