Przejdź do głównej zawartości

Marksizm to filozofia mówiąca o tym, co zachodzi w społeczeństwach współczesnych


Marks ostatni powiedział o tym, jak jest. Pozostali zgasili światło i zwyciężyła idea marksizmu rewolucyjnego, na co sam Marks, nie miał po śmierci żadnego wpływu… Ironia nawiązująca do tego, że na miejscu pochówku Marksa stanął dom fotografika Richarda Elliotta o modernistycznym kształcie. Otoczenie domu to... cmentarz, na którym spoczywa Karol Marks.
Od czasów rewolucji bolszewickiej to prezydium partii ZSRR wyznaczało kierunki zmian i działań.
Marks dostrzegał krzywdę mas pracujących i popierał rewolucje. Sam zresztą w 1864 roku był założycielem Międzynarodowego Stowarzyszenia Robotników (I Międzynarodówka).
„Jaśnie oświeceni” przypisali Marksowi stworzenie niemieckiej odmiany faszyzmu.
Marksizm to filozofia mówiąca o tym, co zachodzi w społeczeństwach współczesnych
Po śmierci wciąż żywy
Po śmierci Marksa pojawiały się koncepcje rewolucji lokalnej, którą reprezentował Stalin czy Lenin oraz międzynarodowej, Lew Trocki czy Róża Luksemburg. Jakkolwiek, gdyby nie ukierunkowywać marksizmu i nie rozpatrywać jego koncepcji oraz kierunków, wyznaczanych po śmierci samego Marksa w 1883 roku, to marksizm stanowi nieocenione narzędzie do analizy i krytyki cywilizacji współczesnej.
Marksa na cmentarzu w 1883 r. pożegnało 11 osób. Jego wkład i trud, nie został dostrzeżony. W moim odczuciu był to wizjoner, który mógł być kapitalistą, gdyż miał do tego warunki – taki wzór Franciszka z Asyżu – żyjący w XIX wieku. Jednak, dostrzegał człowieka w człowieku.
Wielu poszłoby zupełnie inną drogą. Tak jest też w życiu, gdy ma się kasę, nie myśli się o zabijanych zwierzętach, biedujących ludziach czy o śmierci. Człowiek stanowi mięso, rzecz, środek do produkcji. Marks rozumiał te zależności, stąd ostrzegał przed zorganizowanym działaniem karteli i morderczych kapitalistów.
Marksizm akcentował potrzebę analiz ekonomicznych, społecznych i politycznych, w celu zrozumienia wszystkich zjawisk kulturowych podejmowanych przez nauki humanistyczne. Nie będę się pochylał nad materializmem dialektycznym czy materializmem historycznym. Postaram się je tylko wyjaśnić, bo wiem, że współczesny Czytelnik mało o tym wie, a krytycy marksizmu posługują się tymi hasłami, jak zaklęciem, nie rozumiejąc ich znaczenia.
Oto wszystko toczyły się spory, na tle których wyrosła socjaldemokracja, komunizm oraz bolszewizm, nurty rewolucyjne oraz reformistyczne. Zakładano, że można dokonać zmiany poprzez stopniowe działania, zmierzające do powstania grup wytwórców, którzy swoją ciężką pracą zapracują na dobro, wytwarzając wedle potrzeb i konieczności, bez generowania w nadmiarze zysku, który uważano za niepotrzebny, a rozwój i rolę człowieka widziano dziejowo.
Marksizm stanowi trudny kawałek filozofii i nie jest prosto go zrozumieć. Łatwo jest uzyskać łatkę "marksisty" i "komucha". Jednak ci, którzy wkroczyli na ścieżki Hegla czy Feuerbacha i dotknęli znaczenia tezy oraz czystej kategorii wykluczającej się w znaczeniu, stanowią elitę. Następnie mają szansę przeskoczyć krok dalej i powiedzieć, że jednak jako filozofia, marksizm zasługuje na uwagę, a Kapitał może być uznany za dzieło równie wybitne, co Uczta Platona czy Metafizyka Arystotelesa.

Kiedy mówimy dialektyka, to stajemy się marksistami i komuchami
Niewiele jest osób, potrafiących posługiwać się pojęciami, z którymi marksizm ma do czynienia. Weźmy dialektykę. Termin grecki, stworzony i upowszechniony przez Arystotelesa, polega na stawianiu dwóch tez, jednej bronionej, a drugiej przesadzonej i wyolbrzymionej. W ten sposób, dzięki tej starożytnej metodzie omawiano wiele ważnych spraw.
Zatem, jeśli słyszymy słowo dialektyka, to nie mamy do czynienia z „bełkotem komuchów”, ale ze starożytną sztuką rozmawiania, która wykorzystywała rzeczowe argumenty.
To ważne, aby potrafić ze sobą właściwie rozmawiać. Nie wykluczajmy dialektyki, bo to pozbycie się setek lat starań filozofów o metody dowodzenia rzeczy.
Dialektyka to nie komunizm, ale sztuka prowadzenia rozmowy i argumentacji, znana w starożytności, średniowieczu (sztuki wyzwolone) i czasach współczesnych. Negując dialektykę można zanegować spory fragment dziejów filozofii. A przecież nie w tym rzecz.
Karol Marks stworzył ciekawą koncepcję, nad którą warto w wolnej chwili się zastanowić.
Uproszczenie, to mówienie o tym, co nastało po Karolu Marksie i kto się wzorował na marksizmie i za przykład przytaczać Stalina czy Hitlera, bo to nastąpiło dopiero później i wypaczało w niektórych sprawach, pewien kształt marksizmu. Również, przypisywanie Marksowi faszyzmu niemieckiego stanowi coś niebywałego.
Warto się zastanowić nad fragmentami Kapitału, dotyczącymi biedy i wyzysku.
Niewielu tak pewnie pomyśli, jak ja teraz, ale Marks był ostatnim tak znanym myślicielem, który otwarcie mówił o tym, czym jest bieda i wyzysk, a dodatkowo przytoczył liczbowe dane, nawiązując do skali tego zjawiska.

Jezus komunista?
Wcześniej, niejaki Jezus z Nazaretu wskazał swym wyznawcom inną drogę: dobroć, miłość, równość, dzielenie się.
Marks tylko przypomniał jaki jest prawdziwy komunista, a raczej później rozwinięto jego idee. Umożliwił metodami naukowymi rzetelną analizę.
Pokazał, jak w praktyce stosowana jest nauka Jezusa z Nazaretu (w świecie rządzonym przez wyznawców tej idei). Używana do zbijania kapitału i pogrążania ludzi.
Pomyślcie o tym, a potem spójrzcie na świątynie, ociekające złotem i purpurą. Nie tego uczył Nazarejczyk, który zginął za własne słowa. Jezus dzielił się z biednymi. Gdyby ktoś zapytał, gdzie narodziłby się Jezus w XXI wieku, to odpowiedź byłaby oczywista: wśród biedy. Czy kościoły istnieją wśród biedy?
Kto stosuje nauki Jezusa? A kto mówi o Jezusie, jako miłości? Mówić, a stosować, to dwie różne sprawy. Nazarejczyk mawiał: po czynach ich poznacie, nie po słowach. Czy Jezus głosił kapitalizm? Czy głosił poszanowanie dla wszystkiego, co żyje? Czy propagował otaczanie pokrzywdzonych troską i pomocą? Do biednych zwrócił się ze swoją nauką. Nie budował świątyń i nie żył w przepychu. To powinno dawać do myślenia.
Dialektyka marksistowska jest jednym ze sposobów na ocenę tego, jak jest we współczesnych społeczeństwach. Zwalczają tę ideę ci, dla których zysk i władza stanowią najwyższe dobro oraz wszelkiej maści klakierzy, którzy powtarzając tezy nieprzychylne marksizmowi, skazują ludzkość na niesprawiedliwość i wyzysk.
Coś w tym jest. Zastanówmy się na spokojnie. Jedno jest pewne: kapitalizm zabija.


Marcin Łupkowski 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

18 plus: Fragment satyry "Kaczkoduk przejmuje ster!" specjalnie dla Czytelników Zapisków Mazurskich

Upragniony czas na odpoczynek. Nowe plany podbojów Eu­ropy, kształtowały się w głowie Dubienieckiego. Perspektywicznie zasta­nawiał się, jak doprowadzić Europejczyków do sytuacji, w której zgodzą się ponownie na wojny. Nie musiano wykorzystywać od razu mięsa armatniego. Mogła to być wojna ekonomiczna, bez ofiar – kule kosztują, a z głodu ludzie szybciej padają.    Przemysł zbrojeniowy musiał pracować pełną parą. Pozosta­wało bombardować kraje Wschodu, przetoczyć przez Europę nową fale imigrantów, a następnie poprawić koniunkturę, sprzedażą broni oraz zbrojeniami. Proste, bo tak przy okazji, powstanie wiele cieka­wych spraw. A czy „rządzi prawica, czy lewica, to i tak jedna chujo­wica”. Ważne było dla Pułkownika, aby kasa płynęła strugą. Bał się tylko o zachowanie Angeli, zastanawiając: czy starowinka wytrzyma te płynące zewsząd wrzaski i nie popuści? Poza tym optymalnym szkopułem, generalnie był dobrej myśli. Angela Makrela nie była w jego typie; stara, lubieżna, gruba baba, która lubi…

Prawdziwa twarz satanizmu

Od ponad dziesięciu lat zajmuję się zjawiskiem satanizmu, obserwując to, co dotyczy tego zagadnienia. To trudny obszar, głównie z uwagi na uprzedzenia ogółu społeczeństwa, ale możliwy do opanowania. W końcu wiedzę zdobywamy głównie dla siebie. Na tej podstawie postanowiłem wyjaśnić pokrótce, kim według mnie są współcześni sataniści i jakie zjawisko reprezentują. Niektórzy wyszukują w google, wpisując „marcin łupkowski satanizm”. Zastanawiam mnie to, czy mogę uchodzić za piewcę tego nurtu? A może szuka się na mnie haków? Przestrzegam, nie interesuje mnie polityka, nigdzie nie startuję i nie zależy mi na głosach jołopów biorących udział w wyborach. Opisuję rzeczywistość, to wszystko. Wybaczcie poczciwi ludzie, jeśli odebraliście do siebie kwestię „jołop”. Nie do wszystkich to się tyczy. Miałem na myśli ludzi, którzy wybierają dno, które potem reprezentuje mieszkańców w samorządach. Niestety ludzie dają chwytać się na marne hasła. To samo dotyczy zjawiska satanizmu – stąd słuszne porównan…