Przejdź do głównej zawartości

Co zrobić, aby utrzymać przy sobie kobietę? Rzecz wedle dzieła Owidiusza.


Rzecz na podstawie Sztuki kochania Publiusza Ovidiusa Naso. Owidiusz, znany twórca Metamorfoz i Sztuki kochania, doskonale rozumiał problemy damsko – męskie.
W drugiej części księgi, Sztuka kochania, mówi że nie uprawiałby miłości z kimś dla pieniędzy, bez miłości i czułości, z kobietą przekupną i chłopcem (wzorem greckiej pederastii). Higiena, o którą w Rzymie było ciężko, decydowała. 


Co zrobić, aby utrzymać przy sobie kobietę?

Higiena to warunek dobrej miłości
Badania potwierdzają, że Rzym nie był takim wzorem czystości, jak przypuszczano. Dowodem na to są liczne drobnoustroje, które rozwinęły się wówczas, a ich pochodzenie brało się od kału. Skutek nie mycia rąk i używania fekaliów, jako nawozu.
Owidiusz skupił się na relacjach damsko – męskich. Jest nieco zły na swoje czasy, w których miłość straciła na swej intymność.
W bogatych rzymskich mieszkaniach, ludzie chodzili czysto ubrani i wyperfumowani. Nie wykluczało to występujących wówczas plag pcheł i wszy, które usuwano naklejając na miejsca ich występowania plastry. Ciekawa metoda wyłapywania pasożytów. Owidiusz dużo miejsca poświęca higienie, która stanowi ważny warunek dla dobrej miłości.
Miłość, według Owidiusza, musi być intymnością dwojga ludzi. Nie wolno się nią nikomu chwalić. Przyrównuje w tekście, że nawet dziki człowiek, który żył w lesie zachowywał intymność, kryjąc się w jaskiniach i wśród gałęzi.

Owidiusz jest dumny z własnej twórczości:

Ale nie dość, że me wiersze
dały ci lubą w objęcia.
Nauczę cię, jak zachować
na stałe miłość dziewczęcia.

Eliksiry
Owidius, jest zdecydowanym przeciwnikiem magicznych mikstur. Wiele osób myśli, że cudowne eliksiry działają. Nic z tych rzeczy, według piewcy miłości.


Nie używać żadnych mikstur i zaklęć.
Na bok więc magiczne płyny,
na bok trujące odwary!
Do szaleństwa doprowadzą
najzdrowszego takie czary.


Istnieją prostsze metody pozyskania kochanki, doskonalsze niż płyny i eliksiry. Owidiusz tego nie ukrywa, zdradzając metodę. Propaguje proste zasady, który wynosi z własnego doświadczenia. Zdradza preferencje i porównuje to nawet do zwyczajów bogów, do których odwołuje się w Sztuce kochania.

Bądź miłym, będziesz kochanym.
Łącz ciała i duszy piękno,
albowiem zalety ducha
nawet czasu się nie zlękną.

Radą dla mężczyzn jest oddanie się nauce, która kształtuje ducha. Fizyczność łatwo przemija. Wnętrze człowieka nie przemija. Można wiedzę wykorzystać, aby zaimponować kobiecie. Zdaniem poety, to dobra inwestycja, która zawsze owocuje, bo jest czym kobiecie zaimponować.

Studiuj sztuki i nauki.
Piękno ducha nie przeminie.
Ulisses dzięki wymowie
zawojował dwie boginie.

Porady miłosne
Miłe słowo i uśmiech, to pokarm miłosny. Trzeba karmić tym kobietę, aby chciała dłużej przy nas pozostać. Nie można się z kochanką kłócić. Miłość nie zna prawa, jedynie uczucie wiąże ze sobą ludzi.
Bogaci nie mają tylu dylematów, co biedni. Dlatego poeta mówi do biednych, co mają robić, aby zaimponować kochance. Bogaty nic nie musi oferować, wystarczą mu pieniądze, a biedny musi mieć coś do zaoferowania.

Miłość bogatych jest inna.
Nie potrzebuje mych nauk
ten, który ma coś do dania.

Kobiecie należy usługiwać. Nie wolno jej naciskać, kiedy jest zła. Osiągnąć sukces można chwaląc ją i przytakując jej. Poniesie się klęskę, kłócąc się z nią. Dobry kochanek, zawsze wytrzyma wszelkie burze i kłótnie. Będzie wiedział, co zrobić, a kiedy to przetrwa, czeka go spełnienie. Mężczyzna kłótliwy będzie przegrany.
Nie wolno się spóźnić na żadne spotkanie. Być trzeba punktualnie, a kiedy skinie palcem przybyć co sił do niej.
Prawdziwy i namiętny kochanek, wzorem Heraklesa, nie może obawiać się poniżenia przed kochanką. Miłość wymaga poświęceń.

Miłość jest obrazem wojny.
Tchórze opuszczą jej znaki.
W słodkich obozach kochania
musisz znosić trud wszelaki.

W miłości należy się poświęcać. Kobiety uwielbiają, jak dla nich specjalnie coś się robi.

Gdy nie możesz do kochanki
dostać się zwyczajną drogą,
gdy napotkasz drzwi zamknięte,
nie popadaj w rozpacz srogą.

Wleź na dach… Po trudnej drodze
poprowadzi cię kochanie.
Lub wślizgnij się górnym oknem
zdradziecko a niespodzianie.

dzie zachwyconą wiedząc,
jak się naraziłeś dla niej,
i bezczelnej twej śmiałości,
jestem pewien, że nie zgani.

Pieniądze przyciągają miłość. To jest niedobre, ale tego się nie da powstrzymać. Tacy są ludzie. Nie ma się tym, co przejmować. Można zdobyć kochankę w inny sposób, oferując inne rzeczy, dostępne śmiertelnym poza pieniędzmi. Wytrwałością i czułością, przyznawaniem racji i chwaleniem, można kobietę utrzymać przy sobie.

Nawet dziki barbarzyńca,
nieogładzony, nieczuły,
może być pewien tryumfu,
jeśli ma pełne szkatuły.

Żyjemy dziś w złotym wieku.
Wszystko otrzymasz za złoto.
Ta, co nawet słynie cnotą,
nagradza złoto pieszczotą.

Miłość należy rozwijać, a z czasem przerodzi się w prawdziwą namiętność.

Miłość, słaba na początku,
gdy przechodzi w nawyknienie,
coraz bardziej potężnieje,
zmienia się w żywe płomienie.

Zgodnie z zaleceniami, nie wolno kobiety pozostawić pod dachem z innym mężczyzną, tak jak uczynił to Menelaos z Heleną, która pozostała w towarzystwie Parysa. Ten porwał ją i uprowadził do Troi, co spowodowało początek wielkiej wojny. Wszyscy wiemy — krew nie woda.
Po kłótni, od których nie są wolni kochankowie następują wspaniałe chwile, które łagodzi wspólne kochanie.

Po uspokojonym gniewie
i po zakończeniu sprzeczki
tym tkliwiej łączą swe dzióbki
pogodzone gołąbeczki.

Owidiusz zaleca, aby nie sprawdzać kobiet i nie zwracać im uwagi. Nie wolno także przejmować się przelotnymi zdradami, sam jednak przyznaje, że te go złoszczą.

Jeśli cię zdradza przelotnie,
mów sobie: «Cóż to mi szkodzi?»

O miłości nie wolno opowiadać i się tym chwalić. Kochankowie powinni milczeć, nad tym co ze sobą robili.

Źle robią, co swym triumfem
nazbyt rozgłośnie się szczycą.
Tajemne sprawy miłości
powinny być — tajemnicą.

Owidiusz jest zwolennikiem starszych kochanek, które uważa za bardziej doświadczone w miłości.

Ale najpierwszej młodości
obce są owe zalety.
Mają je — jedynie tylko
dojrzalsze nieco kobiety…

Niechaj inni młode wino
zapijają — do stu katów.
Ja pić pragnę stare trunki
z czasu dawnych konsulatów…

Zatem, Panowie, powinniśmy sobie przyjąć część z tych rad do serca i robić wszystko, aby kobiety chciały z nami być.
Jeśli decydujemy się na taką jedyną muzę, wprost na całe życie, to rady Owidiusza na pewno się w tym zamiarze przydadzą. Można je wykorzystać również w przelotnych miłościach.
Dobry kochanek, nie może być tylko piękny i wyrazisty, cechować ma go odpowiednie usposobienie i czułość. Kobieta wymaga uwagi, szacunku i odrobiny czułości. Niektóre uwielbiają, jak powtarza im się, że mają racje. 

Sprawny kochanek zdziała cuda
Upór, odpowiednia rozmowa i uwaga okazywana kobiecie, sprawia że czuje się ona odpowiednio bezpieczna. I wtedy zaczyna dopiero realizować własne fantazje, dotyczące intymnego przeżycia.
W odpowiednich warunkach, wprawny kochanek może zdziałać cuda. Wierność bywa zaletą, ale we wszystkich chyba czasach, łatwiej było zdobywać, niż utrzymać i natrafić na prawdziwą miłość. No, ale czym jest, owa, prawdziwa miłość?
Życie to nieustanna gra pozorów, nie zawsze uczciwa. I nawet w małżeństwie trzeba wiedzieć, co i jak robić.
Prawdziwa miłość to ideał związku, który może się zdarzyć. Pełna doznań i namiętności, uniesień i wolnych harców. Czerpiemy wszystkim, co mamy i dajemy całego siebie.
Niektórzy uważają, że wolne związki to cecha dawnych czasów. Owidiusz także narzekał, jak my, na to samo. Przyrównywał epokę z dawniejszym okresem, uważając że wówczas ludzie żyli intymniej i moralniej.
Wiele razy słyszałem rozmowy, w których padały argumenty, że dawniej dbano o uczucia. Szczerze nie wierzę. Całość relacji zależy od ludzi, nie od czasów i panujących poglądów. Innymi słowy, zachować przy sobie odrobinę szczęścia z tą jedyną i wybraną, to prawdziwe szczęście.
Marcin Łupkowski

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

18 plus: Fragment satyry "Kaczkoduk przejmuje ster!" specjalnie dla Czytelników Zapisków Mazurskich

Upragniony czas na odpoczynek. Nowe plany podbojów Eu­ropy, kształtowały się w głowie Dubienieckiego. Perspektywicznie zasta­nawiał się, jak doprowadzić Europejczyków do sytuacji, w której zgodzą się ponownie na wojny. Nie musiano wykorzystywać od razu mięsa armatniego. Mogła to być wojna ekonomiczna, bez ofiar – kule kosztują, a z głodu ludzie szybciej padają.    Przemysł zbrojeniowy musiał pracować pełną parą. Pozosta­wało bombardować kraje Wschodu, przetoczyć przez Europę nową fale imigrantów, a następnie poprawić koniunkturę, sprzedażą broni oraz zbrojeniami. Proste, bo tak przy okazji, powstanie wiele cieka­wych spraw. A czy „rządzi prawica, czy lewica, to i tak jedna chujo­wica”. Ważne było dla Pułkownika, aby kasa płynęła strugą. Bał się tylko o zachowanie Angeli, zastanawiając: czy starowinka wytrzyma te płynące zewsząd wrzaski i nie popuści? Poza tym optymalnym szkopułem, generalnie był dobrej myśli. Angela Makrela nie była w jego typie; stara, lubieżna, gruba baba, która lubi…

Prawdziwa twarz satanizmu

Od ponad dziesięciu lat zajmuję się zjawiskiem satanizmu, obserwując to, co dotyczy tego zagadnienia. To trudny obszar, głównie z uwagi na uprzedzenia ogółu społeczeństwa, ale możliwy do opanowania. W końcu wiedzę zdobywamy głównie dla siebie. Na tej podstawie postanowiłem wyjaśnić pokrótce, kim według mnie są współcześni sataniści i jakie zjawisko reprezentują. Niektórzy wyszukują w google, wpisując „marcin łupkowski satanizm”. Zastanawiam mnie to, czy mogę uchodzić za piewcę tego nurtu? A może szuka się na mnie haków? Przestrzegam, nie interesuje mnie polityka, nigdzie nie startuję i nie zależy mi na głosach jołopów biorących udział w wyborach. Opisuję rzeczywistość, to wszystko. Wybaczcie poczciwi ludzie, jeśli odebraliście do siebie kwestię „jołop”. Nie do wszystkich to się tyczy. Miałem na myśli ludzi, którzy wybierają dno, które potem reprezentuje mieszkańców w samorządach. Niestety ludzie dają chwytać się na marne hasła. To samo dotyczy zjawiska satanizmu – stąd słuszne porównan…