Przejdź do głównej zawartości

Chore, umierające miasto, w którym stare dupy tańczą na sto­łach


Kurtowo – miasto jak każde inne – takie, których wiele wśród roz­licznych zadupi[1], rozlokowanych po mapie. Tacy sami ludzie i takie same, typowe zachowania, co i wszędzie. Nic szczególnego, per­spektywa podobna, od Londynu po Brześć i od Krasnegostawu po Wi­tebsk. Taka sama liczba zakonspirowanych agentów, układni sędzio­wie, posłuszni najemnicy z prokuratury, skundlony wymiar sprawie­dliwości, no i marni ludzie, kroczący z dnia na dzień w bezsensie. Wszę­dzie, w identyczny prawie sposób przytłaczają się spojrzeniami, wyrażającymi zazdrość i pogardę. Słowem „sami swoi”, zabezpieczają­cym trwałość systemu, kierowali się, do porzygu lojalni, niebieskoocy maruderzy.

Na tym fundamencie, marksiści chcieli budować ład społeczny, a komuniści socjalizm. Z założenia niepowodzenie jest wpisane w cząst­kowe działania. System potrzebuje wojen, aby dokonać restartu i wdrożyć kolejny etap programu. Póki co, obecna demokracja i świa­towy układ zadowalały decydentów, dlatego nie będzie wojen. Niewol­nictwo, to jedyne, co przyjmują „skarłowaciałe masy”.
Nie potrafią rozkoszować się wolnością i decydować – myślał Dubieniecki. – Tu zaistniała alternatywa, powołująca moich przodków – rozważał sam ze sobą.
Przyglądał się przez szybę, mijanym kolejno pipidówkom, za­ta­piając się w myślach.


[1] Zadupie – mała miejscowość, oddalona od dużych ośrodków kulturalnych i przemysłowych, ze słabo rozwiniętą komunikacją, handlem, przemysłem i kulturą. 

Chore, umierające miasto, w którym stare dupy tańczą na sto­łach


Chore, umierające miasto, w którym stare dupy tańczą na sto­łach z rozmazaną szminką i toną pudru na pomarszczonej gębie, or­ganizując biesiady, w funkcjonujących jeszcze knajpach i centrach kul­turalnych, gdzie młodzi pijają tanie wino w parku (o ile nie wycięto jeszcze starych drzew – bo jak nastąpiła „szyszkowa terapia[1]”, to naj­częściej przenoszą się pod jakiś stary zwaleniak[2]). Dawne lodziary i brzytwy, wchodzące przyjeżdżającym zagraniczniakom na siłę do wy­rka, dziś stały się wzorem cnót (przynależą do zbożnych parafii i udzie­lają się w lokalnej grupie „rodziny marniejących”). 
Wiele jest tu parków, że idzie skryć się, gdzieś przed otaczają­cym światem. Pustkę, przytłumia wypita pośpiesznie małpka „mio­dowo-lipowego” lub „wulkana”. Jak nadjeżdżają psiaki, można wsko­czyć za winkiel i ujść bez mandatu, za który i tak nie byłoby z czego za­płacić (rekordziści mają taką kolekcję mandatów, że jakby je spienię­żyli, to mogliby pić do końca dni, nie martwiąc się o kończące zasoby).  
Po szkole, trzeba stąd spieprzać, bo inaczej czeka tu wegetacja, za kilka grosików niepewnej jałmużny. Jak już, to lepiej zostać alko­holikiem i nie odczuwać, niż być myślącym człowiekiem o wrażliwym wnętrzu. Życie tu boli, choć to piękne, prowincjonalne miasto. Obywa­tele drugiego sortu uczynili z niego czerwony bastion służący swojskiej hołocie („pierwszy sort” obywatela oznacza ludzi oddanych wierze, spełniających posłannictwo przekonań, zdolny do nadszarpnięcia krę­gosłupa moralnego, na rzecz sprawowania ludowego mandatu), którą zaprosili do suto zastawionego stołu (każda grupa rządząca stara się pozyskać w miarę darmową siłę roboczą). Przy tej uczcie, zabrakło po­zostałych matołów, którzy pomimo upływu wielu lat po okresie trans­formacji, nadal zgadzają się na szalbierstwo (uczestnicząc w procede­rze zachwycają się dodatkowymi okruszkami i otrzymaną pozycją spo­łeczną, uprawniającą do noszenia eleganckiej teczki).
Na czele tego komponentu, stoi Nana (każde miasto ma swoją Nanę – tanią, bezpruderyjną kobiecą przewrotność lub męską oso­bową wyrozumiałość), która/-y niczym pionier/-ka dawnych kanala­rzy (pochodząca/-y z ludu – właściwy rodowód społeczny), upycha każ­de gówno (potrafi dopasować się do sytuacji), aby nie narobić za­pychu dla chcącej się przedrzeć świeżej wody (podejmując trud wła­dzy, dzieląc się zyskami). Zmuszona/-y jest dany/-a rządzący/-a do po­zostawienia pewnej strefy dla ogółu, jak również wyżywienia warstw upośledzonych.[1] „Szyszkowa terapia” – wycinanie drzew, ze względu na zagrożenie życia, spowodowane spa­da­jącymi szyszkami, powstałe na skutek lekkiego powiewu wiatru.
[2] Zwaleniak – tu: „zawalony most” (najczęściej stary przejazd kolejowy).

Marcin Łupkowski
fragment satyry Kaczkoduk przejmuje ster!


_______________


Książka przeznaczona dla Czytelnika pełnoletniego!
Wydawnictwo UPaP przestrzega osoby
o słabym stanie zdrowia przed czytaniem. Grozi zawałem!
Lepiej zapobiegać, niż leczyć.


Wszelkie podobieństwo, do osób, wydarzeń i postaci, może być czysto przypadkowe, a upatrywanie w książkowych bohaterach, znanych z życia publicznego osób, odbywa się wyłącznie za sprawą działania wyobraźni i na odpowiedzialność Czytelnika.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

18 plus: Fragment satyry "Kaczkoduk przejmuje ster!" specjalnie dla Czytelników Zapisków Mazurskich

Upragniony czas na odpoczynek. Nowe plany podbojów Eu­ropy, kształtowały się w głowie Dubienieckiego. Perspektywicznie zasta­nawiał się, jak doprowadzić Europejczyków do sytuacji, w której zgodzą się ponownie na wojny. Nie musiano wykorzystywać od razu mięsa armatniego. Mogła to być wojna ekonomiczna, bez ofiar – kule kosztują, a z głodu ludzie szybciej padają.    Przemysł zbrojeniowy musiał pracować pełną parą. Pozosta­wało bombardować kraje Wschodu, przetoczyć przez Europę nową fale imigrantów, a następnie poprawić koniunkturę, sprzedażą broni oraz zbrojeniami. Proste, bo tak przy okazji, powstanie wiele cieka­wych spraw. A czy „rządzi prawica, czy lewica, to i tak jedna chujo­wica”. Ważne było dla Pułkownika, aby kasa płynęła strugą. Bał się tylko o zachowanie Angeli, zastanawiając: czy starowinka wytrzyma te płynące zewsząd wrzaski i nie popuści? Poza tym optymalnym szkopułem, generalnie był dobrej myśli. Angela Makrela nie była w jego typie; stara, lubieżna, gruba baba, która lubi…

Prawdziwa twarz satanizmu

Od ponad dziesięciu lat zajmuję się zjawiskiem satanizmu, obserwując to, co dotyczy tego zagadnienia. To trudny obszar, głównie z uwagi na uprzedzenia ogółu społeczeństwa, ale możliwy do opanowania. W końcu wiedzę zdobywamy głównie dla siebie. Na tej podstawie postanowiłem wyjaśnić pokrótce, kim według mnie są współcześni sataniści i jakie zjawisko reprezentują. Niektórzy wyszukują w google, wpisując „marcin łupkowski satanizm”. Zastanawiam mnie to, czy mogę uchodzić za piewcę tego nurtu? A może szuka się na mnie haków? Przestrzegam, nie interesuje mnie polityka, nigdzie nie startuję i nie zależy mi na głosach jołopów biorących udział w wyborach. Opisuję rzeczywistość, to wszystko. Wybaczcie poczciwi ludzie, jeśli odebraliście do siebie kwestię „jołop”. Nie do wszystkich to się tyczy. Miałem na myśli ludzi, którzy wybierają dno, które potem reprezentuje mieszkańców w samorządach. Niestety ludzie dają chwytać się na marne hasła. To samo dotyczy zjawiska satanizmu – stąd słuszne porównan…