Przejdź do głównej zawartości

Niegospodarność i działanie na szkodę miasta

Chcieliśmy zaprezentować Państwu dwie opinie: Wojciecha Nowickiego – dotyczącą potrzeby powstania krytego basenu w Mrągowie oraz radnego miejskiego Mariana Mikszy – w kwestii niegospodarności środkami.  Zadaliśmy również pytanie dla Dominika Tarnowskiego: jako przyszły burmistrz Mrągowa, skąd weźmie środki na budowę basenu? Okazuje się, że w błoto wyrzucono 221 106 zł, a Siemieniec nie ma pomysłu na dalszy bieg sprawy. Oszczędności w Mrągowie nie widać. Za to – mamy według radnego i mieszkańców – do czynienia z niegospodarnością. Leciwa (Słownik języka polskiego PWN – „mająca wiele lat”) burmistrz,  nie dostrzega już konieczności oszczędzania, środki w jednostkach są marnotrawione, a rzesza specjalistów zatrudnionych do wniosków oraz firm, którym płaci się za przygotowywanie projektów, nie daje sobie rady i w 2009 roku, zamiast Mrągowa środki na basen otrzymuje Braniewo. Basen ma Lidzbark Warmiński – całkiem niezły oraz Kętrzyn. Mrągowo znów na końcu sztafety. Przez dwie kadencje Julian Osiecki, towarzysz z epoki PRL-u, obecnie PO – nie wywalczył dla Mrągowa środków na basen jako przewodniczący Sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.

Niegospodarność i działanie na szkodę miasta
Na zdj. Front Urzędu Miejskiego w Mrągowie z tablicą ogłoszeń, na której zegar często przestaje działać, gdy zawodzą baterię, a urzędnicy nie mają czasu na wymianę. 


Za rządów Siemieniec i jej zwolenników
Miasto za rządów Siemieniec, zaczyna blednąć na tle innych samorządów. Okazuje się, że posiadanie aż trzech radnych w Sejmiku wojewódzkim nic nie znaczy. Mleczarnia realizuje inwestycje, Adams otrzymał środki z zewnątrz – miasto na basen? Ciekawe, bo moglibyśmy się zapytać, gdzie na zleceniach pracuje radny sejmiku (lobbysta) Stanisław Bułajewski, mający tytuł doktora prawa Konstytucyjnego – specjalista od Konstytucji, którą należycie przestrzega. Pewnie nie ma to nic do rzeczy, ale… Ciekawe, kto otrzymuje dotacje na redagowanie i tworzenie materiałów promocyjnych w województwie, finansowane przez Marszałka z PSL-u? Nie wiemy – jesteśmy na cenzurowanym w Olsztynie – nam nie odpowiada się na pytania. 
W powiecie mrągowskim był ktoś, kto nie potrzebował lobbingu, radnych wojewódzkich, przeróżnych Osieckich, Bułajewskich i Piwowarczyków. Ktoś, kto potrafił zrealizować ogromne inwestycje, które do dziś dnia, służą mieszkańcom. Jego następcy – bo jeden już odszedł w zaświaty, a drugi jeszcze rządzi – byli tak marni, że jedynie skupili się na kwestii nagród i wynagrodzeń – twierdząc że spłacają zadłużenia. Jednak – nie widać oszczędności – a jak pisał do nas Zbigniew Lubowidzki – to nie starosta i Zarząd Powiatu – a Rada odpowiada. Ciekawe czemu w tym wypadku, dotyczącym tej znakomitej osoby – wmawia się ludziom, iż jest inaczej? 
Nasza redakcja przekonała się, że ani Julian Osiecki (były komunista, emeryt), ani Stanisław Bułajewski (PSL, koniunkturalista pracujący na zleceniach samorządów lokalnych w poradniach prawnych i radach nadzorczych oraz na zlecenie kapitału prywatnego), ani nawet Marcin Piwowarczyk (PSL, prezes w mrągowskiej mleczarni) nie zrobili nic w kwestii połączeń autobusowych Mrągowo – Olsztyn, ani w kwestii basenu. Jedyne, co radnemu z PSL Bułajewskiemu można przyznać, to że wszem i wobec, deklaruje otwartość na ludzkie problemy – deklaruje – to dobre słowo.  Dawnymi czasy, obiecał filię wyższej uczelni – w Giżycku mają – w Mrągowie niekoniecznie. Jedno jest pewne – biednych chciał przesiedlać do kontenerów i odbierać lokale pod inwestycje – bogatych. Janosik – tyle że w odwrotnym porządku. 

Radny Miksza zgłasza problem
Radny mrągowski, Marian Miksza zainteresował się kwestią wykonywania projektów budowlanych i inwestorskich oraz kosztorysowych, m.in. na krytą pływalnię i sztuczne lodowisko oraz drogę na ulicy Krótkiej w Mrągowie. Radny uważa, że doszło do niegospodarności, a nawet wyraźnego działania na szkodę miasta. 
Okazuje się, że wykonane projekty budowlane były niezbędne w aplikowaniu o środki zewnętrzne. Projekty są już nieaktualne, a miasto Mrągowo – dzięki operatywności Otolii Anny Siemieniec (lat 74, ur. 11 marca 1944 r. w Piotrkowicach w d. Jaros), straciło – według wyliczeń Mariana Mikszy – 221 106,00 zł. Być może, obecna burmistrz nie trzyma już steru, a okręt mrągowski wpłynął na mieliznę? Pozostaje – starym pirackim zwyczajem – zebrać łupy ze statku i oddalić się na bezpieczną odległość. Tomasz Witkowicz – po tym, jak został urzędnikiem w randze zastępcy burmistrz miasta – przeniósł się z blokowiska na ul. Piaskowej do elitarnego pawilonu, zamieszkując w doborowym towarzystwie. – Jak sam kiedyś stwierdził – po salonie może rowerem jeździć. 

Siemieniec wydaje „lekką ręką”
Ciężko byłoby mi pisać, co robi moja babcia w wieku 74 lat, ale mogłoby to nie mieć dobrego wpływu na to, gdyby posiadała możliwość decydowania – jest to oczywiście konkluzja bez związku, gdyż usadowiony wokół Tomasz Witkowicz (były wojskowy i emeryt) oraz Beata Klimek (żona wojewódzkiego komendanta Policji) – wiedzę, co i jak należy czynić. Inną kwestią jest to, że moja babcia – w tym wieku – już trafiła na łono Abrahama (oczywiście jest to fakt, a nie życzenie). W rozumieniu przeciętnego człowieka, starość ma swoje prawa i powinien istnieć umiar. 
Siemieniec ma do dyspozycji duży budżet, a za sobą radnych – którzy nie protestują oraz mieszkańców, którzy wierzą w umiejętności zarządcze Otolii Anny Siemieniec. Tak wyrażane są obiegowe opinie w mieście, które nasza redakcja przedstawia. Mit – to najgorsza forma społecznego rozwoju, uzewnętrzniona w obiegowej opinii, służąca zakrywaniu rzeczywistości. 

Radny Miksza już nie na „rękę”?
Radny Marian Miksza od pewnego czasu sprawia problemy lokalnej władzy, której wydawało się, że każda rzecz nie może wymknąć się z rąk – finansowanie mediów, kontrola zatrudnienia w mieście – ale trafił się doświadczony radny, do tego emeryt z mieszkaniem, który nie musi prosić o socjalny przydział i zatrudnienie dla siebie i rodziny. Wychodząc poza ten schemat, radny Miksza zaczyna być niebezpieczny dla rządów Otolii Anny Siemieniec. Kontrolująca – wszystko i wszystkich – może nie być w stanie ujarzmić „wilczka”. 
Radny Miksza przeprowadził własne ustalenia i stwierdził że gdyby urzędnik wydatkował „z własnej kieszeni”, to nie byłoby problemu. 
Radny kieruje się etyką i dobrem mieszkańców, a do tego jest racjonalny i oszczędny – to nie może pasować lokalnym „baronom”, stąd pojawia się krytyka. Radny Zaniuk za Karola Nowaka, w zarządzie miasta chwalił tegoż, a obecnie wychwala Siemieniec. Na tym polega rzecz, że niektórzy chwalą tych, co są silni. Przy tym, mając rzeczywiście powód, gdyż pracują w jednostkach podległych miastu i zarabiają całkiem niezłe pieniądze. Miksza nie zarabia i nie jest zależny – dlatego właściwie może wykonywać mandat radnego. 
Ta Rada Miejska – jak żadna inna w historii – skompromitowała się zależnościami prywatnymi. Wykażemy to, w miarę rozwoju naszej witryny. Nikt nie zostanie pominięty. 

Niegospodarność i działanie na szkodę miasta
Na zdj. Oświadczenie radnego Mariana Mikszy, które wpłynęło do naszej redakcji. 


Siemieniec uwala wnioski
Opinia o tym, że Siemieniec sprawnie i mądrze rządzi – jest niestety przereklamowana i błędna. Urząd Miejski i jednostki podległe – stały się przechowalnią dla „elit” – a pozostała część mieszkańców, musiała miasto opuścić. Taką sytuację – zafundowała miastu Siemieniec z Piotrkowic – które decyduje o tym, kogo będzie nazywało się „fachowcem”, a kogo „specjalistą” – wreszcie komu „dać środki i zapewnić żłób”, a kogo „zwolnić czy uniemożliwić pracę”. Tak działała i działa – ona – kobieta, której nie powierzyłbym nigdy do pilnowania pistoletu, gdyż mogłoby się to skończyć tragicznie – jak dla kilku mieszkańców naszego miasta (o tym w innym miejscu). Zatrudnia żony mrągowskich sędziów w jednostkach podległych, a żonę najważniejszej osoby w wojewódzkiej Policji, na stanowisku sekretarza miasta – chyba pytania i wyjaśnienia zbyteczne: osoby te wygrały organizowane konkursy i złożyły najlepsze aplikacje. 
Jednak – ta sama Siemieniec – słodka Pani po siedemdziesiątce – przegrywa w 2009 roku wniosek o basen, który powstaje w Braniewie, Lidzbarku, Kętrzynie – ale nie Mrągowie. Gdyby Giżycko postarało się bardziej – zapewne tam odbywałyby się najważniejsze imprezy w kraju. Mrągowo – dawniej było sławne – może być, ale musi pozbyć się tarć spowalniających. Powiedzmy inaczej: Mrągowo dawnymi czasy, było sławne, a dziś ma Siemieniec, która zarządza „chorym układem”. 

Sprawa przykra – ale to nie koniec 
Ostatnimi czasy jesteśmy świadkami zawyżonych inwestycji miejskich, odebranych prac remontowanych w jednostce kultury za 2 000 0000 zł i odpadających ścian, cieknących sufitów, pleśniejących pomieszczeń, niszczejącej elewacji, „lewych umów”. W 2018 roku, samorząd będzie remontował Amfiteatr nad jeziorem Czos oraz Stadion Miejski w Mrągowie. Po inwestycji, nadchodzi czas na remont – kto realizował inwestycje – otóż niejaki Tadeusz Orzoł – prezes EKOMELBUD i sympatyk Otolii Anny Siemieniec, popierany rękoma – m.in. Teresy Madaneckiej – i innych prawych ludzi, wywodzących się spod znaku mrągowskiego PiS. Ich guru jest J.A.G. – domniemany potomek hetmanów polskich. 
Prawda jest taka, że Mrągowo wcale nie pięknieje, a wręcz odwrotnie. Jezioro Czos jest zatruwane, a miasto – brakiem kanalizacji deszczowych – niszczy wody jeziora, do którego zanieczyszczenia płyną wraz z deszczem – alarmowaliśmy, bezskutecznie. Mieszkańcy wierzą Otolii Annie Siemieniec, a fakty ich nie interesują. Ważne, co powie Siemieniec i jej „przydupasy” – każdy „coś sobie załatwia” – więc jest ok. Sic! Co z tego, że nie ma drogi prowadzącej do ulicy Sienkiewicza – błoto to nie problem – tylko natura – pamiętacie jak Siemieniec wykonała sobie zjazd do prywatnej posesji? Przypominamy, że tak było. Można jak się chce, nawet opornych radnych przekonać do budżetu, wycięcia lasu, poprowadzenia kanalizacji dla prywatnych inwestorów – oczywiście na koszt podatnika, itd. 
Nie jest ważne to, gdy śmieciarka rozwali prywatny samochód – to problem prywatny – powiedzą. Mimo, że ustawa stanowi odmiennie. Bo, czyż można wyrządzić szkodę i nie ponieść konsekwencji? Można, o ile się wie, kogo trzeba znać. 
Nie jest ważne, gdy śmietniki źle są ustawiane – gdy zadajemy pytania, przestawią – a potem ręką sekretarz miasta Beaty Klimek – piszą że wszystko jest w porządku i to sprawa mieszkańców. Występują trudności – wszak Mrągowo jest trudne. 
Co z tego, że nie ma połączeń z Olsztynem. Przecież Siemieniec ma prywatny transport, a jej kierowcą jest mąż jednej z kierowniczek zatrudnionych w Mrągowie. Ważne, że po rodzinie. Może fachowiec, ważne że wojskowy – jak Witkowicz Tomasz – który był „trepem” (bez urazy – wg. Słownika języka polskiego – „wyraz używany w środowiskowym żargonie, oznaczający żołnierza zawodowego”). 
Wniosek jest jeden: Siemieniec nie panuje nad tym, co się dzieje – co nie oznacza – że nie jest to sytuacja dobra dla jej otoczenia oraz lokalnego klubu wzajemnego biznesu. 

Niegospodarność i działanie na szkodę miasta
Na zdj. Screen ze strony oficjalnej Wojciecha Nowickiego na Facebook - osoby publicznej i niekwestionowanego autorytetu w dziedzinie sportu. Zaczerpnięte bez zgody i wiedzy autora. 


Konkluzja 
Na temat konieczności budowy basenu w Mrągowie wypowiadało się wiele osób. Mieszkańcy tego ewidentnie chcą, ale mówi się że nie ma środków. – Otóż bzdura! 

Straż Miejska – 0,5 mln 
Urzędnicy od promocji – 0,4 mln 
Rzeźby – koszt 0,5 mln 
Zmarnowane projekty budowlane – 0,2 mln (tylko te, o których wiemy)
Remont amfiteatru nad Czosem – po inwestycji co rok 0,4 mln – w 2018 – 3 mln 

W sumie tyle kosztuje basen. Zatem, gdyby Siemieniec i radni chcieli basen, to byłby postawiony, razem z lodowiskiem. 

Siemieniec zatrudnia Bartłomieja Koziatka do spraw sportu i Waldemara Cybula (godzi zatrudnienie z ZSZ w Mrągowie, CKiT w Mrągowie z prowadzeniem prywatnej działalności) – razem kosztują 84 000 zł rocznie. Basen i lodowiska – to chyba sportowe priorytety. Czemu nie wnioskują do Ministerstwa Sportu o środki krajowe z przychodów totalizatora sportowego? Może nie mają tego w harmonogramie? W każdy razie, ojciec młodego Koziatka, też były radny powiatowy PiS – pracuje w jednostkach podległych miastu. Dowodzi to – niezwykłych kompetencji kluczowych – a także tego, że Siemieniec potrafi zintegrować nawet PiS. Może Grzegorz Schetyna, zamiast walczyć na ulicach i budować barykady, powinien wziąć i przyjechać do Otolii Anny Siemieniec na nauki? 
Koszty działalności sportowej CKiT w Mrągowie w roku 2017 – 369 000 zł. Utrzymanie lodowiska na boisku SP nr 1 w Mrągowie w sezonie 2016/2017 – wyniosło 129 660 zł. Doliczmy koszty pracowników, nieprzewidziane, operacyjne, itd. – będzie około 250 000 zł. 

Tarnowski musi być „be” 
Zarzuca się wiele Dominikowi Tarnowskiemu, ale zrealizował on inwestycje i był niezastąpiony w budowie Szkoły Specjalnej, zakupie karetek do Szpitala Powiatowego im. M. Kajki, oddłużaniu tegoż Szpitala, remoncie drogi na ul. Młynowej w Mrągowie – do dziś Siemieniec lamp nie postawiła ludziom – ważne że radny Wiesław Kamieniecki ma drogę z polbruku do posesji.  
Na marginesie w Szpitalu Powiatowym w Mrągowie – znalazł obecnie posadę Stanisław Bułajewski, który jest właścicielem rezydencji, zlokalizowanej w pobliżu wstrzymanej inwestycji Tanajewskiego. 
Bez Tarnowskiego – widać że Siemieniec nie zdołała go przeskoczyć – nie byłoby pawilonów edukacyjnych w DPS, światłowodów, dróg powiatowych, budynku Powiatowego Zarządu Dróg – itd. oraz Antoni Zygmunt Karaś nie byłby starostą – pamiętajmy, kto wkręcił Karasia do wielkiej polityki oraz wskazał jak należy działać. Z „leśnego dziadka”, awansował na urzędnika. Odwdzięczył się – jak to Karaś – zatrudniając córkę kolegi ze Starego Gielądu – kierownika Puchalskiego. Dziś – Karaś czapkuje Maciejewskiemu i Gosiewskiego oraz układa się z Siemieńcową. 
Gdyby Mrągowo wybrało Tarnowskiego – basen byłby gotowy i cieszył, służąc mieszkańcom. Nie potrzebujemy środków z zewnątrz – skończmy z tym zatrudnianiem kolesi, a Mrągowo odzyska dawny blask. 
Tarnowski powiedział nam jedno: zostanę burmistrzem, zrobię porządek i wprowadzę oszczędności w miejscach koniecznych. Wydatki należy ponosić – tam gdzie trzeba – bo nie można bać się inwestycji, jeśli chce się rozwijać miasto oraz konkurować w regionie. Wybuduję basen – zapewnił. Wskazał też, że zainteresowany jest rozbudową infrastruktury sportowej miasta, gdyż warto jest inwestować w to, co może służyć wszystkim mieszkańcom. 


Marcin Łupkowski
Redaktor naczelny 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Decyzja o wyborze i zatrudnieniu należała wyłącznie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, jako pracodawcy

W ramach działania „Donos obywatelski” otrzymaliśmy informację, że w jednej z jednostek podległych burmistrzowi miasta Mrągowa została zatrudniona radna miejska, Ewa Szałachowska. Chcąc sprawdzić informację, dnia 21 września 2017 r. zwróciliśmy się do Otolii Anny Siemieniec z pytaniami prasowymi. Pytaliśmy także, ilu radnych znalazło już zatrudnienie w jednostkach podległych, kierowanych przez burmistrza miasta Mrągowa. Odpowiedź nadeszła 26 września 2017 roku i skierowano nas do lektury Biuletynu Informacji Publicznej, który znajduje się na stronie Urzędu oraz z którego jasno wynika, w jakich jednostkach, zakładach, firmach pracują radni bądź, jaki zawód wykonują lub działalność prowadzą – tłumaczyła burmistrz. Urząd Miejski w Mrągowie nie prowadzi listy radnych pracujących w jednostkach podległych. MOPS tłumaczył się praktyką, wskazując inne przykłady naborów, na które nie wpłynęła żadna oferta, bo ludzie nie chcieli pracować. Tym razem, gdy MOPS szukał pracownika na instruktora, ni…

Pytania o kasę rządzących

Pytania o pieniądze stanowią najcięższy aspekt pracy dziennikarskiej. Jakkolwiek nie będzie, czy słońce czy deszcz, pieniądze wywołują największe emocje. I to w każdym, bez wyjątku. Zapiski Mazurskie zwróciły się do burmistrza miasta Mrągowa, z zapytaniem dotyczącym radnych miasta, prosząc o wskazanie, którzy z nich pracują w jednostkach podległych burmistrzowi. Sugerowaliśmy się tym, że mieszkańcy miasta, mają prawo wiedzieć, jeśli idzie o osoby reprezentujące, czy występują w Mrągowie tzw. „stosunki zależności”. Odpowiedź uzyskaliśmy. Wskazano mam stronę internetową, na której znajdują się oświadczenia majątkowe radnych Rady Miejskiej w Mrągowie, z których jasno wynika, w jakich jednostkach, zakładach, firmach pracują radni bądź jaki zawód wykonują lub działalność prowadzą. 
Burmistrz nie prowadzi ewidencji  Stwierdzono, że Urząd Miejski w Mrągowie, nie prowadzi ewidencji listy radnych pracujących w jednostkach podległych. Czyżby burmistrz nie wiedziała, komu i jak miasto płaci z poda…

List społecznie otwarty do władz Mrągowa w sprawie prawa do pomocy dla ofiar przemocy w mieście Mrągowo

Prezes Sądu Rejonowego w Mrągowie Komendant KPP w Mrągowie Burmistrz Miasta Mrągowo Rada Miasta Mrągowo

List społecznie otwarty do władz Mrągowa w sprawie prawa do pomocy dla ofiar przemocy w mieście Mrągowo
Zwracam się do Prezesa Sądu Rejonowego: Sąd Rejonowy w Mrągowie odmówił prawa do podejmowania działań w obronie matki „ uzasadniając, że przemoc wobec matki nie narusza praw córki.” Sąd Rejonowy w Mrągowie odrzuca wnioski dowodowe bez zapoznania się z wniesionymi dowodami. Jaka jest podstawa prawna do stwierdzenia, że dowód bez oględzin zawartości płyty CD nie ma znaczenia dla sprawy. Uprzejmie zwracam uwagę, iż w SR nie można rejestrować posiedzeń sądu, co utrudnia zwykłym obywatelom nie prawnikom komunikację i zrozumienie wygłaszanych treści przez Sędziego SR. Pragnę zaznaczyć, że mam utrudniony dostęp do akt spraw, które dotyczą obrony ofiary przemocy przed przemocą. 
Zwracam się do Komendanta KPP w Mrągowie: Pokrzywdzona zaskarża publicznie praktyki lekceważenia składanych zawiadomie…

Mrągowo: Idzie po kasę

Redakcja Zapiski Mazurskie miała okazję porozmawiać z człowiekiem, który będzie kandydatem na burmistrza Miasta Mrągowa w roku 2018. Ustaliliśmy, że nie podamy personaliów z uwagi na to, że pracuje on w jednej z jednostek podległych burmistrzowi miasta Mrągowa, Otolii Annie Siemieniec, a nie chcielibyśmy przed czasem powodować nietypowych sytuacji.
Osoba ta, zgodziła się na udzielenie nam wywiadu. Energiczny człowiek przywitał nas. Nazwaliśmy go Jan Kowalski. Wszelkie wyrażone zdania wiążą się z prawem do krytyki oraz znajdują w granicach dopuszczonych prawem, przysługującym tak mediom jak i osobom wypowiadającym własne zdanie.
Redakcja zastrzega, że nie ujawni danych osoby, bez nakazu Sądu. Informacje zostały zmodyfikowane, aby identyfikacja osoby była niemożliwa. Poza tym nie chcemy nikogo promować. 

Redakcja Zapiski Mazurskie (ZM):Witam Pana i dziękuje, że wyraził Pan zgodę na rozmowę Jan Kowalski (JK): Dzień dobry Panu. ZM:Czy prawdą jest, że Pan wystartuje? JK: Zdecydowałem tak. Wid…

Radny Miksza rezygnuje z przynależności do klubu Siemieniec

DO   ZARZĄDU  MRĄGOWSKIEJ  WSPÓLNOTY   SAMORZĄDOWEJ   W  MRĄGOWIE  W SKŁADZIE:

1.PANI  OTOLIA  SIEMIENIEC   PRZEWODNICZĄCA  ZARZĄDU 2.PAN  TADEUSZ  ORZOŁ  ZASTĘPCA  PRZEWODNICZĄCEGO 3. PANI  BEATA  FURMANEK  SEKRETARZ  ZARZĄDU 4.PAN  TOMASZ  WITKOWICZ  CZŁONEK  ZARZĄDU 5. PAN  HENRYK  NIKONOR  CZŁONEK  ZARZĄDU

UPRZEJMIE  INFORMUJĘ, IŻ  SKŁADAM  REZYGNACJĘ  Z   PRZYNALEŻNOŚCI   DO MRĄGOWSKIEJ  WSPÓLNOTY   SAMORZĄDOWEJ.
POWODY  SĄ  NASTĘPUJĄCE:
NIE  MOGĘ  SIĘ ZGODZIĆ I NIE ZGADZAM SIĘ  Z TYM,  ŻE  PANI  BURMISTRZ  MRĄGOWA  W  BUDŻECIE  NA 2018  ROK  I NA 2019  ROK WPROWADZIŁA  DO INWESTYCJI  PRZEBUDOWA  I ROZBUDOWA  AMFITEATRU  W  MRĄGOWIE  PRZY  UL.  JASZCZURCZA  GÓRA  WARTOŚCI  2 982 410   ZŁ.  W CAŁOŚCI  PODTRZYMUJĘ  TO  CO  W TEJ  SPRAWIE  POWIEDZIAŁEM  NA POSIEDZENIU  POŁĄCZONYCH  KOMISJI RADY  MIEJSKIEJ  W MRĄGOWIE  PRZED  SESJĄ RADY  MIEJSKIEJ  W DNIU  20 GRUDNIA  2017 R, JAK I NA SESJI RADY  MIEJSKIEJ W MRĄGOWIE  W  DNIU  21 GRUDNIA 2017 R .  PISEMNE  OŚWIADCZENIA W TEJ  SPRAWIE  SĄ  DOŁ…

Mrągowo: pozarządowcy zawnioskowali o nagrodę Niezapominajki

Pozarządowcy ze Stowarzyszenia SEEiK, działającego w Mrągowie od 2006 roku, zawnioskowali do burmistrza miasta Otolii Anny Siemieniec o nagrodę Niezapominajki dla Dominika Damiana Tarnowskiego, pełniącego w Mrągowie funkcję radnego powiatu mrągowskiego, radnego miasta Mrągowa, starosty powiatu mrągowskiego oraz dyrektora biura poselskiego. Obecnie Dominik Damian Tarnowski pełni społeczną funkcję radnego powiatu mrągowskiego i jest jednym z najaktywniejszych radnych, spotykającym się z mieszkańcami. Dyżuruje w budynku starostwa powiatowego w Mrągowie. 


Wnioskowali obiektywie  Ze wszystkich instytucji oraz mediów działających w powiecie mrągowskim, Stowarzyszenie SEEiK oraz prowadzone przez nie, Zapiski Mazurskie były najbardziej krytyczne do działań Dominika Damiana Tarnowskiego, co oznacza że wnioskodawca był maksymalnie obiektywny, składając wiosek.  Sytuację można przyrównać do tego, jakby prezes Jarosław Kaczyński zawnioskował o nagrodę dla przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Do…

Stanisław Bułajewski – porady prawne za darmo?

Radny wojewódzki, Stanisław Bułajewski bogaty nie jest, ale też nie zalicza się do biednych mieszkańców miasta Mrągowa. Nie jest rodowitym mrągowianinem, ale osobą napływową z terenów powiatu piskiego. Pochodzący z Pisza doktor prawa, konstytucjonalista i samorządowiec jest jednym ze specjalistów, znających się na zagadnieniach samorządowych. Prywatnie przyjaźni się z Józefem Maciejewskim i wywodzi się z grupy, którą kieruje wójt Jerzy Krasiński. Bułajewski przez niektórych widziany byłby na stanowisku burmistrza miasta Mrągowa. Ludzie obdarzają Bułajewskiego zaufaniem, gdyż udziela on bezpłatnych porad prawnych i deklaruje otwarcie, że może zająć się sprawą każdego. Podaje swoje dane kontaktowe i zachęca mieszkańców do współpracy. My bezskutecznie pisaliśmy nasze pytania: z nami chyba nie rozmawia. Bułajewski z PSL startował do Sejmiku, do którego się dostał i został wiceprzewodniczącym Komisji Samorządu Terytorialnego i Bezpieczeństwa Publicznego. Prywatnie mąż Marty Bułajewskiej, oj…

Mrągowo bez przemocy

Mrągowo bez Przemocy, to miejsce w sieci społecznościowej, w którym spotykają się osoby doświadczające przemocy, zarówno domowej jak i instytucjonalnej. Przemoc to przemoc. Nie pozostawia złudzeń, co do jej straszliwych skutków. Kilka uwag w tym zakresie napisał nam Dominik, człowiek młody i otwarty na ludzi, który niestety z przemocą się zetknął.  Przykre jest to, że młodzi ludzie uczą się o obowiązującym systemie z praktyki życiowej. Co na to unijne regulacje? Zapewne stanowią piękny koloryt niepasujący do naszego wymiaru sprawiedliwości. Przestępstwo -> interwencja policji -> wyrok sądowy -> kara dla przestępcy Wydaje nam się, że tak w uproszczeniu działa procedura wymiaru sprawiedliwości. Niestety często tak nie jest. Aby obywatel liczył na taki przebieg sprawy, musi być połączony interesem z lokalnymi instytucjami: policją i/albo sądem, albo z samym przestępcą. Brzmi paradoksalnie? Ale tak to działa naprawdę. Ofiara zostaje pobita przez przestępcę, policja mówi, żeby z tym …

Siemieniec nie wybuduje i nie utwardzi drogi – ale Tarnowski zrobi to na pewno

Mieszkańcy ulicy Sienkiewicza w Mrągowie, którzy wnieśli pismo do Urzędu Miejskiego w Mrągowie, prosząc o poprawę nawierzchni drogi dojazdowej  otrzymali wreszcie odpowiedź, w której jasno zaakcentowano – Siemieniec drogi nie wybuduje.   Moim zdaniem przeliczyła, że straci z 200 głosów i dlatego nie jest to dla niej priorytet – uważa Marcin Łupkowski – prezes SEEiK.

– Radni „czopkują”, zatem ona robi, co chce. – Niezdrowa sytuacja. – Ta kobieta liczy sztuki – w 2014 o mało, całkiem przypadkowo nie wygrał Waldemar Cybul – zobaczymy jak rozwinie się sprawa w 2018 – jedno jest pewne – Komisji Wyborczych należy pilnować i taki monit będziemy społecznie prowadzić, jako gazeta. – Jedyne, co pozostaje ludziom z Sienkiewicza, to pokazać babci (Otolia Anna Siemieniec ma wnuki), że może liczyć na większe veto i wspólnie głosować na kogoś innego. 


Siemieniec twierdzi, że pozostanie jak jest – przynajmniej na chwilę obecną. Odmiennego zdania jest lider mrągowskiej organizacji Niezależni – Samorząd…

Mrągowo: czasy przełomu i współczesne dylematy inwestycyjne

Mrągowo uchodziło niegdyś za miasto rozwojowe. Za dobrych czasów PRL-u mieszkańcy zadecydowali o budowie obiektu Centrum Kultury i Turystyki, a Rada Narodowa brała na ten cel kredyt. Następnie uruchomiono Piknik Country, który rozsławił Mrągowo. Na tej kanwie zapoczątkowano Festiwal Kultury Kresowej oraz Mazurską Noc Kabaretową. Z wiejskiego ośrodka kultury, CKiT przerodził się w prawdziwą kuźnię kadr, ale do czasu.  W GS-ie jedna Panna handlowała pończoszkami z NRD, a jeszcze inna kręciła się przy wojskowych, za co zyskała na znaczeniu jej pozycja społeczna. Pozostało tylko robić karierę. Takich karier uczyniono wiele, bo świat jest za mały, aby o tym nie pamiętać. Historia mrągowskiego PRL-u nie doczekała się solidnych opracowań, a warto bo byłoby o czym poczytać. Jeden obecny radny ponoć tak pił, że znajdowano go potem w kałuży, a to zapisywano w raportach. Ciekawe czemu Mrągowo nie doczekało się solidnej monografii dotyczącej epoki PRL-u?   


Zasłużeni na lewicy  Zasłużonych w zakresi…

Etykiety

Pokaż więcej

Popularne tematy

Decyzja o wyborze i zatrudnieniu należała wyłącznie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, jako pracodawcy

W ramach działania „Donos obywatelski” otrzymaliśmy informację, że w jednej z jednostek podległych burmistrzowi miasta Mrągowa została zatrudniona radna miejska, Ewa Szałachowska. Chcąc sprawdzić informację, dnia 21 września 2017 r. zwróciliśmy się do Otolii Anny Siemieniec z pytaniami prasowymi. Pytaliśmy także, ilu radnych znalazło już zatrudnienie w jednostkach podległych, kierowanych przez burmistrza miasta Mrągowa. Odpowiedź nadeszła 26 września 2017 roku i skierowano nas do lektury Biuletynu Informacji Publicznej, który znajduje się na stronie Urzędu oraz z którego jasno wynika, w jakich jednostkach, zakładach, firmach pracują radni bądź, jaki zawód wykonują lub działalność prowadzą – tłumaczyła burmistrz. Urząd Miejski w Mrągowie nie prowadzi listy radnych pracujących w jednostkach podległych. MOPS tłumaczył się praktyką, wskazując inne przykłady naborów, na które nie wpłynęła żadna oferta, bo ludzie nie chcieli pracować. Tym razem, gdy MOPS szukał pracownika na instruktora, ni…

Pytania o kasę rządzących

Pytania o pieniądze stanowią najcięższy aspekt pracy dziennikarskiej. Jakkolwiek nie będzie, czy słońce czy deszcz, pieniądze wywołują największe emocje. I to w każdym, bez wyjątku. Zapiski Mazurskie zwróciły się do burmistrza miasta Mrągowa, z zapytaniem dotyczącym radnych miasta, prosząc o wskazanie, którzy z nich pracują w jednostkach podległych burmistrzowi. Sugerowaliśmy się tym, że mieszkańcy miasta, mają prawo wiedzieć, jeśli idzie o osoby reprezentujące, czy występują w Mrągowie tzw. „stosunki zależności”. Odpowiedź uzyskaliśmy. Wskazano mam stronę internetową, na której znajdują się oświadczenia majątkowe radnych Rady Miejskiej w Mrągowie, z których jasno wynika, w jakich jednostkach, zakładach, firmach pracują radni bądź jaki zawód wykonują lub działalność prowadzą. 
Burmistrz nie prowadzi ewidencji  Stwierdzono, że Urząd Miejski w Mrągowie, nie prowadzi ewidencji listy radnych pracujących w jednostkach podległych. Czyżby burmistrz nie wiedziała, komu i jak miasto płaci z poda…

List społecznie otwarty do władz Mrągowa w sprawie prawa do pomocy dla ofiar przemocy w mieście Mrągowo

Prezes Sądu Rejonowego w Mrągowie Komendant KPP w Mrągowie Burmistrz Miasta Mrągowo Rada Miasta Mrągowo

List społecznie otwarty do władz Mrągowa w sprawie prawa do pomocy dla ofiar przemocy w mieście Mrągowo
Zwracam się do Prezesa Sądu Rejonowego: Sąd Rejonowy w Mrągowie odmówił prawa do podejmowania działań w obronie matki „ uzasadniając, że przemoc wobec matki nie narusza praw córki.” Sąd Rejonowy w Mrągowie odrzuca wnioski dowodowe bez zapoznania się z wniesionymi dowodami. Jaka jest podstawa prawna do stwierdzenia, że dowód bez oględzin zawartości płyty CD nie ma znaczenia dla sprawy. Uprzejmie zwracam uwagę, iż w SR nie można rejestrować posiedzeń sądu, co utrudnia zwykłym obywatelom nie prawnikom komunikację i zrozumienie wygłaszanych treści przez Sędziego SR. Pragnę zaznaczyć, że mam utrudniony dostęp do akt spraw, które dotyczą obrony ofiary przemocy przed przemocą. 
Zwracam się do Komendanta KPP w Mrągowie: Pokrzywdzona zaskarża publicznie praktyki lekceważenia składanych zawiadomie…

Mrągowo: Idzie po kasę

Redakcja Zapiski Mazurskie miała okazję porozmawiać z człowiekiem, który będzie kandydatem na burmistrza Miasta Mrągowa w roku 2018. Ustaliliśmy, że nie podamy personaliów z uwagi na to, że pracuje on w jednej z jednostek podległych burmistrzowi miasta Mrągowa, Otolii Annie Siemieniec, a nie chcielibyśmy przed czasem powodować nietypowych sytuacji.
Osoba ta, zgodziła się na udzielenie nam wywiadu. Energiczny człowiek przywitał nas. Nazwaliśmy go Jan Kowalski. Wszelkie wyrażone zdania wiążą się z prawem do krytyki oraz znajdują w granicach dopuszczonych prawem, przysługującym tak mediom jak i osobom wypowiadającym własne zdanie.
Redakcja zastrzega, że nie ujawni danych osoby, bez nakazu Sądu. Informacje zostały zmodyfikowane, aby identyfikacja osoby była niemożliwa. Poza tym nie chcemy nikogo promować. 

Redakcja Zapiski Mazurskie (ZM):Witam Pana i dziękuje, że wyraził Pan zgodę na rozmowę Jan Kowalski (JK): Dzień dobry Panu. ZM:Czy prawdą jest, że Pan wystartuje? JK: Zdecydowałem tak. Wid…

Radny Miksza rezygnuje z przynależności do klubu Siemieniec

DO   ZARZĄDU  MRĄGOWSKIEJ  WSPÓLNOTY   SAMORZĄDOWEJ   W  MRĄGOWIE  W SKŁADZIE:

1.PANI  OTOLIA  SIEMIENIEC   PRZEWODNICZĄCA  ZARZĄDU 2.PAN  TADEUSZ  ORZOŁ  ZASTĘPCA  PRZEWODNICZĄCEGO 3. PANI  BEATA  FURMANEK  SEKRETARZ  ZARZĄDU 4.PAN  TOMASZ  WITKOWICZ  CZŁONEK  ZARZĄDU 5. PAN  HENRYK  NIKONOR  CZŁONEK  ZARZĄDU

UPRZEJMIE  INFORMUJĘ, IŻ  SKŁADAM  REZYGNACJĘ  Z   PRZYNALEŻNOŚCI   DO MRĄGOWSKIEJ  WSPÓLNOTY   SAMORZĄDOWEJ.
POWODY  SĄ  NASTĘPUJĄCE:
NIE  MOGĘ  SIĘ ZGODZIĆ I NIE ZGADZAM SIĘ  Z TYM,  ŻE  PANI  BURMISTRZ  MRĄGOWA  W  BUDŻECIE  NA 2018  ROK  I NA 2019  ROK WPROWADZIŁA  DO INWESTYCJI  PRZEBUDOWA  I ROZBUDOWA  AMFITEATRU  W  MRĄGOWIE  PRZY  UL.  JASZCZURCZA  GÓRA  WARTOŚCI  2 982 410   ZŁ.  W CAŁOŚCI  PODTRZYMUJĘ  TO  CO  W TEJ  SPRAWIE  POWIEDZIAŁEM  NA POSIEDZENIU  POŁĄCZONYCH  KOMISJI RADY  MIEJSKIEJ  W MRĄGOWIE  PRZED  SESJĄ RADY  MIEJSKIEJ  W DNIU  20 GRUDNIA  2017 R, JAK I NA SESJI RADY  MIEJSKIEJ W MRĄGOWIE  W  DNIU  21 GRUDNIA 2017 R .  PISEMNE  OŚWIADCZENIA W TEJ  SPRAWIE  SĄ  DOŁ…

Mrągowo: pozarządowcy zawnioskowali o nagrodę Niezapominajki

Pozarządowcy ze Stowarzyszenia SEEiK, działającego w Mrągowie od 2006 roku, zawnioskowali do burmistrza miasta Otolii Anny Siemieniec o nagrodę Niezapominajki dla Dominika Damiana Tarnowskiego, pełniącego w Mrągowie funkcję radnego powiatu mrągowskiego, radnego miasta Mrągowa, starosty powiatu mrągowskiego oraz dyrektora biura poselskiego. Obecnie Dominik Damian Tarnowski pełni społeczną funkcję radnego powiatu mrągowskiego i jest jednym z najaktywniejszych radnych, spotykającym się z mieszkańcami. Dyżuruje w budynku starostwa powiatowego w Mrągowie. 


Wnioskowali obiektywie  Ze wszystkich instytucji oraz mediów działających w powiecie mrągowskim, Stowarzyszenie SEEiK oraz prowadzone przez nie, Zapiski Mazurskie były najbardziej krytyczne do działań Dominika Damiana Tarnowskiego, co oznacza że wnioskodawca był maksymalnie obiektywny, składając wiosek.  Sytuację można przyrównać do tego, jakby prezes Jarosław Kaczyński zawnioskował o nagrodę dla przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Do…

Stanisław Bułajewski – porady prawne za darmo?

Radny wojewódzki, Stanisław Bułajewski bogaty nie jest, ale też nie zalicza się do biednych mieszkańców miasta Mrągowa. Nie jest rodowitym mrągowianinem, ale osobą napływową z terenów powiatu piskiego. Pochodzący z Pisza doktor prawa, konstytucjonalista i samorządowiec jest jednym ze specjalistów, znających się na zagadnieniach samorządowych. Prywatnie przyjaźni się z Józefem Maciejewskim i wywodzi się z grupy, którą kieruje wójt Jerzy Krasiński. Bułajewski przez niektórych widziany byłby na stanowisku burmistrza miasta Mrągowa. Ludzie obdarzają Bułajewskiego zaufaniem, gdyż udziela on bezpłatnych porad prawnych i deklaruje otwarcie, że może zająć się sprawą każdego. Podaje swoje dane kontaktowe i zachęca mieszkańców do współpracy. My bezskutecznie pisaliśmy nasze pytania: z nami chyba nie rozmawia. Bułajewski z PSL startował do Sejmiku, do którego się dostał i został wiceprzewodniczącym Komisji Samorządu Terytorialnego i Bezpieczeństwa Publicznego. Prywatnie mąż Marty Bułajewskiej, oj…

Mrągowo bez przemocy

Mrągowo bez Przemocy, to miejsce w sieci społecznościowej, w którym spotykają się osoby doświadczające przemocy, zarówno domowej jak i instytucjonalnej. Przemoc to przemoc. Nie pozostawia złudzeń, co do jej straszliwych skutków. Kilka uwag w tym zakresie napisał nam Dominik, człowiek młody i otwarty na ludzi, który niestety z przemocą się zetknął.  Przykre jest to, że młodzi ludzie uczą się o obowiązującym systemie z praktyki życiowej. Co na to unijne regulacje? Zapewne stanowią piękny koloryt niepasujący do naszego wymiaru sprawiedliwości. Przestępstwo -> interwencja policji -> wyrok sądowy -> kara dla przestępcy Wydaje nam się, że tak w uproszczeniu działa procedura wymiaru sprawiedliwości. Niestety często tak nie jest. Aby obywatel liczył na taki przebieg sprawy, musi być połączony interesem z lokalnymi instytucjami: policją i/albo sądem, albo z samym przestępcą. Brzmi paradoksalnie? Ale tak to działa naprawdę. Ofiara zostaje pobita przez przestępcę, policja mówi, żeby z tym …

Siemieniec nie wybuduje i nie utwardzi drogi – ale Tarnowski zrobi to na pewno

Mieszkańcy ulicy Sienkiewicza w Mrągowie, którzy wnieśli pismo do Urzędu Miejskiego w Mrągowie, prosząc o poprawę nawierzchni drogi dojazdowej  otrzymali wreszcie odpowiedź, w której jasno zaakcentowano – Siemieniec drogi nie wybuduje.   Moim zdaniem przeliczyła, że straci z 200 głosów i dlatego nie jest to dla niej priorytet – uważa Marcin Łupkowski – prezes SEEiK.

– Radni „czopkują”, zatem ona robi, co chce. – Niezdrowa sytuacja. – Ta kobieta liczy sztuki – w 2014 o mało, całkiem przypadkowo nie wygrał Waldemar Cybul – zobaczymy jak rozwinie się sprawa w 2018 – jedno jest pewne – Komisji Wyborczych należy pilnować i taki monit będziemy społecznie prowadzić, jako gazeta. – Jedyne, co pozostaje ludziom z Sienkiewicza, to pokazać babci (Otolia Anna Siemieniec ma wnuki), że może liczyć na większe veto i wspólnie głosować na kogoś innego. 


Siemieniec twierdzi, że pozostanie jak jest – przynajmniej na chwilę obecną. Odmiennego zdania jest lider mrągowskiej organizacji Niezależni – Samorząd…

Mrągowo: czasy przełomu i współczesne dylematy inwestycyjne

Mrągowo uchodziło niegdyś za miasto rozwojowe. Za dobrych czasów PRL-u mieszkańcy zadecydowali o budowie obiektu Centrum Kultury i Turystyki, a Rada Narodowa brała na ten cel kredyt. Następnie uruchomiono Piknik Country, który rozsławił Mrągowo. Na tej kanwie zapoczątkowano Festiwal Kultury Kresowej oraz Mazurską Noc Kabaretową. Z wiejskiego ośrodka kultury, CKiT przerodził się w prawdziwą kuźnię kadr, ale do czasu.  W GS-ie jedna Panna handlowała pończoszkami z NRD, a jeszcze inna kręciła się przy wojskowych, za co zyskała na znaczeniu jej pozycja społeczna. Pozostało tylko robić karierę. Takich karier uczyniono wiele, bo świat jest za mały, aby o tym nie pamiętać. Historia mrągowskiego PRL-u nie doczekała się solidnych opracowań, a warto bo byłoby o czym poczytać. Jeden obecny radny ponoć tak pił, że znajdowano go potem w kałuży, a to zapisywano w raportach. Ciekawe czemu Mrągowo nie doczekało się solidnej monografii dotyczącej epoki PRL-u?   


Zasłużeni na lewicy  Zasłużonych w zakresi…