Przejdź do głównej zawartości

Czas na podsumowania

Oficjalnie, na nowym portalu, działamy od września 2017 roku, prowadząc stronę www.zapiskimazurskie.pl. Przypomnę, że Zapiski Mazurskie, to tytuł istniejący znacznie dłużej, a mianowicie od 2008 roku. Mieliśmy miejsce na innych portalach, wydawaliśmy czasopismo w formie drukowanej i elektronicznej. 
W grudniu obchodzimy rocznicę, pełnych dziewięciu lat od naszego powstania. W tym czasie, wiele wydarzyło się w czasopiśmie oraz wśród osób redagujących tytuł. Współpracowaliśmy z uczciwymi ludźmi oraz ze zwykłymi szujami, które przez nasze oczywiste błędy, wykorzystywały media do działań politycznych. Nie daje się wyeliminować wszystkich skutków ukazania informacji, gdyż zawsze na nieszczęściu jednych, korzysta ktoś drugi. 

Czas na podsumowania

Nabraliśmy przez lata doświadczenia i zaczęliśmy mieć w poważaniu, zdanie tzw. „elit”. Niezależność ma swoją cenę, ale warto ją ponosić każdego dnia, pracując na rzecz osób, którą są w stanie z nami współtworzyć idee i sprawy, bez których nasza rzeczywistość nie byłaby wystarczająco ciekawa. Współpracować na rzecz siebie i ukazywać własne zdanie w temacie. 
Od 2017 roku przybył nam solidny partner i sojusznik. Mowa o Zofii Wojciechowskiej i jej działaniach pro-społecznych, które aktywnie promują przyrodę oraz mieszkańców Warmii i Mazur. 
Nasi członkowie, aktywnie włączają się w działalność mediów, która stała się pasją oraz wyzwaniem w codziennym życiu. Jesteśmy niezależni, gdyż nie korzystamy z żadnych dotacji ani programów wsparcia. Czyni z nas to redakcję społecznie odpowiedzialną, przed przepisami prawa oraz własnym sumieniem. Zarzuca się nam, że działamy „instrukcyjnie” i na telefon. Otóż jest to nieprawda, a jeżeli się komuś wydaje że można na nas wpłynąć, to jest w błędzie. Realizujemy własny program i nie interesuje nas zdanie innych. Liczyć się trzeba jednak z tym, że podając nam informacje znajdzie się, prędzej czy później, przedmiotem publikacji. My nie tracimy własnego czasu, a także szanujemy czas pozostałych osób. Stąd, jeżeli o czymś rozmawiamy, to staje się to przedmiotem prasowej relacji.  
Podejmujemy się tematów, o których nikt inny nie napisze. Tacy byliśmy też przez te dziewięć lat. 
Istnieje spora grupa osób, którym dziękujemy za zgłaszanie tematów. Prasa nie wszystko zauważy, zwłaszcza gdy nie może uzyskać odpowiedzi na postawione pytania. Dziękujemy tym, którzy czytają nasze teksty. 


Nasz top 
Od września 2017 roku odwiedziło nas ponad 18 000 osób. Najbardziej poczytne artykuły:

Decyzja o wyborze i zatrudnieniu należała wyłącznie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, jako pracodawcy – 1262 osoby 

Pytania o kasę rządzących – 1104 osoby 

List społecznie otwarty do władz Mrągowa w sprawie prawa do pomocy dla ofiar przemocy w mieście Mrągowo – 1102 osoby 

Przyszłościowo będziemy zmieniać się na lepsze, starając się zamieszczać więcej materiałów audio oraz video. 


Zapiski Mazurskie to idea 
Po tych, dziewięciu latach działalności, mogę powiedzieć jedno: jesteśmy sobą i zachowaliśmy twarz. Zapiski Mazurskie to idea, którą dopracowywaliśmy latami. Zmieniało się nasze podejście do słowa oraz forma, którą posługiwaliśmy się, opisując społeczną rzeczywistość. 
Nie zmienił się za to, stosunek władz lokalnych oraz wszelkiej maści decydentów. Nie interesuje nas opinia ani ocena tychże, gdyż nie staramy się o dotacje. Interesuje nas uczciwość oraz zasady. Nie pracujemy dla statystyk, nie naciągamy danych i nie kierujemy się żadnym interesem zewnętrznym. Jesteśmy niezmienni i zachowujemy w tym własne zasady, którym hołdujemy. 
Dziękując wszystkim za ostatnie dziewięć lat, chciałbym podziękować szczególnie tym, którzy postanowili, aby Stowarzyszenie SEEiK działało, mimo trudności i kłopotów, których dostarczali nam ludzie, zajmujący stanowiska na różnych szczeblach. 
Staramy się walczyć o prawo do informacji i wnioskujemy do miasta Mrągowa o zmianę niekorzystnych spraw. Jesteśmy inicjatywni oraz przekonani, iż prawem mediów jest informować, a obowiązkiem rządzących, nie utrudniać dostępu do informacji. 
Działamy w warunkach, w których stanowiska pracy oraz dobrobyt zależy w dużej mierze od posiadania stosownych układów. Nasz stosunek do społeczności lokalnej, oparty na tym stwierdzeniu, nie stanowi uprzedzenia, ale jest wynikiem posiadanego doświadczenia w tym zakresie. 
Zdajemy sobie sprawę, jak ciężko jest ludziom odnaleźć się na lokalnym rynku i jak traktowani są obywatele. Gdyby wszystko to, czego doświadczają ludzie, dałoby się opisać, to wówczas posiadalibyśmy pełen obraz intryg, układów i całej tej „zgnilizny”, którą pokrywa „szadź pozoru, dobroci i szacunku”. 
Niedobrze się robi od tego, ale cóż pozostaje innego, gdy decyduje masa, która daje sobą sterować i poddaje się zespolonej iluzji (pozorowi działającemu na całą zbiorowość). Każdy garnie w tym asortymencie do siebie i maksymalnie utrudnia innym, aby jego własnej osobie było dobrze. Nie patrzy się w tym na ludzi oraz społeczne konsekwencje. Nie patrzy się na nic, bo nie ma takiej potrzeby.  


Inicjatywy 
Po tych dziewięciu latach, mamy doświadczenie, wiedzę oraz wiemy, co jest czarne, a co białe. Dziękujemy tym, którzy podrzucają nam kłody oraz tym, którzy nas wspierają dobrym słowem. Istniejemy nie po to, aby zmieniać miasto, ale wyrażać nasze prawo do normalności. Posiadamy zupełnie inne postrzeganie tego, co jest. Interesują nas fakty, rozwiązania służące nam oraz społeczności lokalnej. Nie zgadzamy się na działanie układów, uprzywilejowanych pozycji oraz niszczenie. Żądamy od burmistrzów, starostów i radnych odpowiedzi na pytania, a nie szukania przez nich alternatyw na uciekanie od problemu i zasłaniania się przepisami czy wychodzenie z założenia, że za brak odpowiedzi nie ma żadnych konsekwencji. 
Złożyliśmy w ostatnim czasie skargi, na starostę mrągowskiego, dyrektora CKiT, marszałka województwa, za nieudzielanie odpowiedzi na pytania oraz tłumienie krytyki prasowej. 
Złożyliśmy inicjatywę: 
- reorganizacji straży miejskiej w Mrągowie lub jej likwidację, poprzez organizację społecznych debat i referendum, 
- nadania jednej z ulic Mrągowa im. Prof. Lecha Kaczyńskiego, 
- nagrodzenia statuetką Niezapominajki Pana Dominika Damiana Tarnowskiego, 
Zadaliśmy kilkaset pytań, w rożnych sprawach, informując mieszkańców i radnych, podejmując się tematów, który były ukrywane przed opinią publiczną. Samorządy korzystają z naszych, wspólnych środków, a nie z własnego budżetu. Stąd otwartość, przejrzystość i uczciwość stanowią najważniejsze cechy. 

Refleksja 
Wielu ludzi, ukazuje siebie w zupełnie innym świetle niż rzeczywiście emituje. No, ale cóż?! Trudno jest zrobić coś mądrzejszego, poza tym że napisze się i ukaże prawdę. To podstawa do dyskusji, którą stwarzamy, bez której przyszłość stoi pod znakiem zapytania. 
Dziś, trudno znaleźć rodzinę, w której ktoś bliski nie przebywa na wygnaniu, gdyż lokalnie nie było perspektyw. Mrągowo stało się miastem o szumnej nazwie „Miasto Festiwali”, co nie przystaje do rzeczywistości. 
Najdoskonalszy produkt turystyczny Mazur, Festiwal Muzyki Country w Mrągowie – jest jaki jest, naszym zdaniem coraz gorszy. Perspektywa rozwoju Mrągowa jest krótkofalowa. Bez dalekosiężnej koncepcji, wznosiło się za środki unijne: Eko-Marinę, Mrongoville czy Amfiteatr. Dziś, będziemy łożyć na remonty i utrzymanie, gdyż w okresie zachowania trwałości, nie doprowadzono do aktywnego wykorzystania tych obiektów na plus, służących za wartość dodaną, w postaci zwiększenia ruchu turystycznego.
Inwestycje były potrzebne, ale powstało tam tyle różnych dziwnych zdarzeń, że nie sposób je opisać. Mrongoville działa, ale nie jest wykorzystywany przez miasto na tyle, żeby powiedzieć iż jest nam potrzebny. Działalność miasteczka powinna służyć mieszkańcom i być zarządzana przez CKiT. Każdy z mieszkańców, powinien móc z tego korzystać. Życie i ruch, zaczyna się, gdy tworzy się odpowiednią atmosferę i klimat. Potem pojawiają się turyści i każdy zarabia. Patrzymy dalekosiężnie i całościowo na problem, a nie tylko na własny interes. 
Eko-Marina, miała być Centrum Edukacji Ekologicznej. Miała, ale nie widzę tam działań Centrum. Kolejny obiekt, którym powinien zarządzać CKiT, zdolny do organizacji wystaw, prowadzenia działalności otwartej dla mieszkańców itd. Dziś się kurzy i powiewa nad nim flaga WOPR. 
Amfiteatr – sprawa, o której piszemy, związana z wykonaniem inwestycji, bez dostosowania stanowiska elektryka czy odpowiedniej wentylacji do prowadzenia gastronomii w pomieszczeniach pod sceną czy też wyłączenia czujek. Komu to służy? Czemu widownia nie jest zadaszona? Nie wiemy. Mrągowo powinno organizować imprezy, a nie zatrudniać speców od promocji i kierowników, którzy pośredniczą, a nie bezpośrednio realizują zadania, itd. Czemu imprezy nie są na live w sieci czy tv? Nie wiemy. 
Jeżeli, każde z tych wymienionych miejsc, miałoby kierownika, a zarządzałoby tym CKiT i nastawiono by się na rozwój, to jest to szansa dla Mrągowa. 
Sensowne działania wewnątrz, promowane na zewnątrz. To zapewniłoby rozwój miasta. Od mieszkańców zależy jak potoczą się losy Mrągowa. Nie jest sztuką, posiadać stanowisko "przetrwalnikowe", ale wywiązywać się za środki miejskie z powierzonych obowiązków tak, aby rozwinąć działalność i wpłynąć "in plus", na rozwój i przyszłość. 
My przez te dziewięć lat, piszemy jak jest. I dziś, wiemy już, że z Mrągowa ucieka się, a nie przyjeżdża, aby osiedlić się. Rządzi koniunktura, oparta na wzajemnej adoracji i cwaniactwie, wypełniona mrzonkami ćwierćinteligentów w skarpetkach. Oby tak dalej, a miasto będzie wkrótce w czarnej … wiadomej części ciała, znanej z powiedzenia. 

Dziękujemy tym, którzy czytają. 

Marcin Łupkowski
redaktor naczelny

Komentarze

 1. Szanowny Redaktorze, gdy czytam "Od mieszkańców zależy jak potoczą się losy Mrągowa. Nie jest sztuką, posiadać stanowisko "przetrwalnikowe", ale wywiązywać się za środki miejskie z powierzonych obowiązków tak, aby rozwinąć działalność i wpłynąć "in plus", na rozwój i przyszłość. " Muszę powiedzieć, że zgadzam się z tym stwierdzeniem. A jako rodowita Mrągowianka, każdego dnia po troszku zmieniam swój świat na lepsze, czynię to z nadzieją na obopólny sukces.
  Wszystkiego dobrego życzę Redakcji " Zapiski Mazurskie".
  Drogi Redaktorze ! powodzenia i wytrwałości.

  Nazwa pisma od zawsze bardzo mi się podobała. Dziękuję za rzetelność i miło mi, że jesteśmy na Waszym święcie liczę na współpracę aż do Jubileuszu.

  Pozdrawiam z wyrazami szacunku,
  Zofia Wojciechowska i Dominik Wojciechowski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pani Zosiu i Panie Dominiku, bardzo dziękuję. Jako autor dwóch satyr, staram się moje artykuły czasem ozdabiać przekorą. Taki już jestem. W taki sposób najszybciej można oswoić się z rzeczywistością. Dziękuję w imieniu naszego Zespołu za słowa pełne siły i energii do dalszego działania. Motywuje nas Pani niezwykle pozytywnie i twórczo.

   Pozdrawiam
   Marcin Łupkowski

   Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Decyzja o wyborze i zatrudnieniu należała wyłącznie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, jako pracodawcy

W ramach działania „Donos obywatelski” otrzymaliśmy informację, że w jednej z jednostek podległych burmistrzowi miasta Mrągowa została zatrudniona radna miejska, Ewa Szałachowska. Chcąc sprawdzić informację, dnia 21 września 2017 r. zwróciliśmy się do Otolii Anny Siemieniec z pytaniami prasowymi. Pytaliśmy także, ilu radnych znalazło już zatrudnienie w jednostkach podległych, kierowanych przez burmistrza miasta Mrągowa. Odpowiedź nadeszła 26 września 2017 roku i skierowano nas do lektury Biuletynu Informacji Publicznej, który znajduje się na stronie Urzędu oraz z którego jasno wynika, w jakich jednostkach, zakładach, firmach pracują radni bądź, jaki zawód wykonują lub działalność prowadzą – tłumaczyła burmistrz. Urząd Miejski w Mrągowie nie prowadzi listy radnych pracujących w jednostkach podległych. MOPS tłumaczył się praktyką, wskazując inne przykłady naborów, na które nie wpłynęła żadna oferta, bo ludzie nie chcieli pracować. Tym razem, gdy MOPS szukał pracownika na instruktora, ni…

Pytania o kasę rządzących

Pytania o pieniądze stanowią najcięższy aspekt pracy dziennikarskiej. Jakkolwiek nie będzie, czy słońce czy deszcz, pieniądze wywołują największe emocje. I to w każdym, bez wyjątku. Zapiski Mazurskie zwróciły się do burmistrza miasta Mrągowa, z zapytaniem dotyczącym radnych miasta, prosząc o wskazanie, którzy z nich pracują w jednostkach podległych burmistrzowi. Sugerowaliśmy się tym, że mieszkańcy miasta, mają prawo wiedzieć, jeśli idzie o osoby reprezentujące, czy występują w Mrągowie tzw. „stosunki zależności”. Odpowiedź uzyskaliśmy. Wskazano mam stronę internetową, na której znajdują się oświadczenia majątkowe radnych Rady Miejskiej w Mrągowie, z których jasno wynika, w jakich jednostkach, zakładach, firmach pracują radni bądź jaki zawód wykonują lub działalność prowadzą. 
Burmistrz nie prowadzi ewidencji  Stwierdzono, że Urząd Miejski w Mrągowie, nie prowadzi ewidencji listy radnych pracujących w jednostkach podległych. Czyżby burmistrz nie wiedziała, komu i jak miasto płaci z poda…

List społecznie otwarty do władz Mrągowa w sprawie prawa do pomocy dla ofiar przemocy w mieście Mrągowo

Prezes Sądu Rejonowego w Mrągowie Komendant KPP w Mrągowie Burmistrz Miasta Mrągowo Rada Miasta Mrągowo

List społecznie otwarty do władz Mrągowa w sprawie prawa do pomocy dla ofiar przemocy w mieście Mrągowo
Zwracam się do Prezesa Sądu Rejonowego: Sąd Rejonowy w Mrągowie odmówił prawa do podejmowania działań w obronie matki „ uzasadniając, że przemoc wobec matki nie narusza praw córki.” Sąd Rejonowy w Mrągowie odrzuca wnioski dowodowe bez zapoznania się z wniesionymi dowodami. Jaka jest podstawa prawna do stwierdzenia, że dowód bez oględzin zawartości płyty CD nie ma znaczenia dla sprawy. Uprzejmie zwracam uwagę, iż w SR nie można rejestrować posiedzeń sądu, co utrudnia zwykłym obywatelom nie prawnikom komunikację i zrozumienie wygłaszanych treści przez Sędziego SR. Pragnę zaznaczyć, że mam utrudniony dostęp do akt spraw, które dotyczą obrony ofiary przemocy przed przemocą. 
Zwracam się do Komendanta KPP w Mrągowie: Pokrzywdzona zaskarża publicznie praktyki lekceważenia składanych zawiadomie…

Mrągowo: Idzie po kasę

Redakcja Zapiski Mazurskie miała okazję porozmawiać z człowiekiem, który będzie kandydatem na burmistrza Miasta Mrągowa w roku 2018. Ustaliliśmy, że nie podamy personaliów z uwagi na to, że pracuje on w jednej z jednostek podległych burmistrzowi miasta Mrągowa, Otolii Annie Siemieniec, a nie chcielibyśmy przed czasem powodować nietypowych sytuacji.
Osoba ta, zgodziła się na udzielenie nam wywiadu. Energiczny człowiek przywitał nas. Nazwaliśmy go Jan Kowalski. Wszelkie wyrażone zdania wiążą się z prawem do krytyki oraz znajdują w granicach dopuszczonych prawem, przysługującym tak mediom jak i osobom wypowiadającym własne zdanie.
Redakcja zastrzega, że nie ujawni danych osoby, bez nakazu Sądu. Informacje zostały zmodyfikowane, aby identyfikacja osoby była niemożliwa. Poza tym nie chcemy nikogo promować. 

Redakcja Zapiski Mazurskie (ZM):Witam Pana i dziękuje, że wyraził Pan zgodę na rozmowę Jan Kowalski (JK): Dzień dobry Panu. ZM:Czy prawdą jest, że Pan wystartuje? JK: Zdecydowałem tak. Wid…

Radny Miksza rezygnuje z przynależności do klubu Siemieniec

DO   ZARZĄDU  MRĄGOWSKIEJ  WSPÓLNOTY   SAMORZĄDOWEJ   W  MRĄGOWIE  W SKŁADZIE:

1.PANI  OTOLIA  SIEMIENIEC   PRZEWODNICZĄCA  ZARZĄDU 2.PAN  TADEUSZ  ORZOŁ  ZASTĘPCA  PRZEWODNICZĄCEGO 3. PANI  BEATA  FURMANEK  SEKRETARZ  ZARZĄDU 4.PAN  TOMASZ  WITKOWICZ  CZŁONEK  ZARZĄDU 5. PAN  HENRYK  NIKONOR  CZŁONEK  ZARZĄDU

UPRZEJMIE  INFORMUJĘ, IŻ  SKŁADAM  REZYGNACJĘ  Z   PRZYNALEŻNOŚCI   DO MRĄGOWSKIEJ  WSPÓLNOTY   SAMORZĄDOWEJ.
POWODY  SĄ  NASTĘPUJĄCE:
NIE  MOGĘ  SIĘ ZGODZIĆ I NIE ZGADZAM SIĘ  Z TYM,  ŻE  PANI  BURMISTRZ  MRĄGOWA  W  BUDŻECIE  NA 2018  ROK  I NA 2019  ROK WPROWADZIŁA  DO INWESTYCJI  PRZEBUDOWA  I ROZBUDOWA  AMFITEATRU  W  MRĄGOWIE  PRZY  UL.  JASZCZURCZA  GÓRA  WARTOŚCI  2 982 410   ZŁ.  W CAŁOŚCI  PODTRZYMUJĘ  TO  CO  W TEJ  SPRAWIE  POWIEDZIAŁEM  NA POSIEDZENIU  POŁĄCZONYCH  KOMISJI RADY  MIEJSKIEJ  W MRĄGOWIE  PRZED  SESJĄ RADY  MIEJSKIEJ  W DNIU  20 GRUDNIA  2017 R, JAK I NA SESJI RADY  MIEJSKIEJ W MRĄGOWIE  W  DNIU  21 GRUDNIA 2017 R .  PISEMNE  OŚWIADCZENIA W TEJ  SPRAWIE  SĄ  DOŁ…

Mrągowo: pozarządowcy zawnioskowali o nagrodę Niezapominajki

Pozarządowcy ze Stowarzyszenia SEEiK, działającego w Mrągowie od 2006 roku, zawnioskowali do burmistrza miasta Otolii Anny Siemieniec o nagrodę Niezapominajki dla Dominika Damiana Tarnowskiego, pełniącego w Mrągowie funkcję radnego powiatu mrągowskiego, radnego miasta Mrągowa, starosty powiatu mrągowskiego oraz dyrektora biura poselskiego. Obecnie Dominik Damian Tarnowski pełni społeczną funkcję radnego powiatu mrągowskiego i jest jednym z najaktywniejszych radnych, spotykającym się z mieszkańcami. Dyżuruje w budynku starostwa powiatowego w Mrągowie. 


Wnioskowali obiektywie  Ze wszystkich instytucji oraz mediów działających w powiecie mrągowskim, Stowarzyszenie SEEiK oraz prowadzone przez nie, Zapiski Mazurskie były najbardziej krytyczne do działań Dominika Damiana Tarnowskiego, co oznacza że wnioskodawca był maksymalnie obiektywny, składając wiosek.  Sytuację można przyrównać do tego, jakby prezes Jarosław Kaczyński zawnioskował o nagrodę dla przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Do…

Stanisław Bułajewski – porady prawne za darmo?

Radny wojewódzki, Stanisław Bułajewski bogaty nie jest, ale też nie zalicza się do biednych mieszkańców miasta Mrągowa. Nie jest rodowitym mrągowianinem, ale osobą napływową z terenów powiatu piskiego. Pochodzący z Pisza doktor prawa, konstytucjonalista i samorządowiec jest jednym ze specjalistów, znających się na zagadnieniach samorządowych. Prywatnie przyjaźni się z Józefem Maciejewskim i wywodzi się z grupy, którą kieruje wójt Jerzy Krasiński. Bułajewski przez niektórych widziany byłby na stanowisku burmistrza miasta Mrągowa. Ludzie obdarzają Bułajewskiego zaufaniem, gdyż udziela on bezpłatnych porad prawnych i deklaruje otwarcie, że może zająć się sprawą każdego. Podaje swoje dane kontaktowe i zachęca mieszkańców do współpracy. My bezskutecznie pisaliśmy nasze pytania: z nami chyba nie rozmawia. Bułajewski z PSL startował do Sejmiku, do którego się dostał i został wiceprzewodniczącym Komisji Samorządu Terytorialnego i Bezpieczeństwa Publicznego. Prywatnie mąż Marty Bułajewskiej, oj…

Mrągowo bez przemocy

Mrągowo bez Przemocy, to miejsce w sieci społecznościowej, w którym spotykają się osoby doświadczające przemocy, zarówno domowej jak i instytucjonalnej. Przemoc to przemoc. Nie pozostawia złudzeń, co do jej straszliwych skutków. Kilka uwag w tym zakresie napisał nam Dominik, człowiek młody i otwarty na ludzi, który niestety z przemocą się zetknął.  Przykre jest to, że młodzi ludzie uczą się o obowiązującym systemie z praktyki życiowej. Co na to unijne regulacje? Zapewne stanowią piękny koloryt niepasujący do naszego wymiaru sprawiedliwości. Przestępstwo -> interwencja policji -> wyrok sądowy -> kara dla przestępcy Wydaje nam się, że tak w uproszczeniu działa procedura wymiaru sprawiedliwości. Niestety często tak nie jest. Aby obywatel liczył na taki przebieg sprawy, musi być połączony interesem z lokalnymi instytucjami: policją i/albo sądem, albo z samym przestępcą. Brzmi paradoksalnie? Ale tak to działa naprawdę. Ofiara zostaje pobita przez przestępcę, policja mówi, żeby z tym …

Siemieniec nie wybuduje i nie utwardzi drogi – ale Tarnowski zrobi to na pewno

Mieszkańcy ulicy Sienkiewicza w Mrągowie, którzy wnieśli pismo do Urzędu Miejskiego w Mrągowie, prosząc o poprawę nawierzchni drogi dojazdowej  otrzymali wreszcie odpowiedź, w której jasno zaakcentowano – Siemieniec drogi nie wybuduje.   Moim zdaniem przeliczyła, że straci z 200 głosów i dlatego nie jest to dla niej priorytet – uważa Marcin Łupkowski – prezes SEEiK.

– Radni „czopkują”, zatem ona robi, co chce. – Niezdrowa sytuacja. – Ta kobieta liczy sztuki – w 2014 o mało, całkiem przypadkowo nie wygrał Waldemar Cybul – zobaczymy jak rozwinie się sprawa w 2018 – jedno jest pewne – Komisji Wyborczych należy pilnować i taki monit będziemy społecznie prowadzić, jako gazeta. – Jedyne, co pozostaje ludziom z Sienkiewicza, to pokazać babci (Otolia Anna Siemieniec ma wnuki), że może liczyć na większe veto i wspólnie głosować na kogoś innego. 


Siemieniec twierdzi, że pozostanie jak jest – przynajmniej na chwilę obecną. Odmiennego zdania jest lider mrągowskiej organizacji Niezależni – Samorząd…

Mrągowo: czasy przełomu i współczesne dylematy inwestycyjne

Mrągowo uchodziło niegdyś za miasto rozwojowe. Za dobrych czasów PRL-u mieszkańcy zadecydowali o budowie obiektu Centrum Kultury i Turystyki, a Rada Narodowa brała na ten cel kredyt. Następnie uruchomiono Piknik Country, który rozsławił Mrągowo. Na tej kanwie zapoczątkowano Festiwal Kultury Kresowej oraz Mazurską Noc Kabaretową. Z wiejskiego ośrodka kultury, CKiT przerodził się w prawdziwą kuźnię kadr, ale do czasu.  W GS-ie jedna Panna handlowała pończoszkami z NRD, a jeszcze inna kręciła się przy wojskowych, za co zyskała na znaczeniu jej pozycja społeczna. Pozostało tylko robić karierę. Takich karier uczyniono wiele, bo świat jest za mały, aby o tym nie pamiętać. Historia mrągowskiego PRL-u nie doczekała się solidnych opracowań, a warto bo byłoby o czym poczytać. Jeden obecny radny ponoć tak pił, że znajdowano go potem w kałuży, a to zapisywano w raportach. Ciekawe czemu Mrągowo nie doczekało się solidnej monografii dotyczącej epoki PRL-u?   


Zasłużeni na lewicy  Zasłużonych w zakresi…

Etykiety

Pokaż więcej

Popularne tematy

Decyzja o wyborze i zatrudnieniu należała wyłącznie do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, jako pracodawcy

W ramach działania „Donos obywatelski” otrzymaliśmy informację, że w jednej z jednostek podległych burmistrzowi miasta Mrągowa została zatrudniona radna miejska, Ewa Szałachowska. Chcąc sprawdzić informację, dnia 21 września 2017 r. zwróciliśmy się do Otolii Anny Siemieniec z pytaniami prasowymi. Pytaliśmy także, ilu radnych znalazło już zatrudnienie w jednostkach podległych, kierowanych przez burmistrza miasta Mrągowa. Odpowiedź nadeszła 26 września 2017 roku i skierowano nas do lektury Biuletynu Informacji Publicznej, który znajduje się na stronie Urzędu oraz z którego jasno wynika, w jakich jednostkach, zakładach, firmach pracują radni bądź, jaki zawód wykonują lub działalność prowadzą – tłumaczyła burmistrz. Urząd Miejski w Mrągowie nie prowadzi listy radnych pracujących w jednostkach podległych. MOPS tłumaczył się praktyką, wskazując inne przykłady naborów, na które nie wpłynęła żadna oferta, bo ludzie nie chcieli pracować. Tym razem, gdy MOPS szukał pracownika na instruktora, ni…

Pytania o kasę rządzących

Pytania o pieniądze stanowią najcięższy aspekt pracy dziennikarskiej. Jakkolwiek nie będzie, czy słońce czy deszcz, pieniądze wywołują największe emocje. I to w każdym, bez wyjątku. Zapiski Mazurskie zwróciły się do burmistrza miasta Mrągowa, z zapytaniem dotyczącym radnych miasta, prosząc o wskazanie, którzy z nich pracują w jednostkach podległych burmistrzowi. Sugerowaliśmy się tym, że mieszkańcy miasta, mają prawo wiedzieć, jeśli idzie o osoby reprezentujące, czy występują w Mrągowie tzw. „stosunki zależności”. Odpowiedź uzyskaliśmy. Wskazano mam stronę internetową, na której znajdują się oświadczenia majątkowe radnych Rady Miejskiej w Mrągowie, z których jasno wynika, w jakich jednostkach, zakładach, firmach pracują radni bądź jaki zawód wykonują lub działalność prowadzą. 
Burmistrz nie prowadzi ewidencji  Stwierdzono, że Urząd Miejski w Mrągowie, nie prowadzi ewidencji listy radnych pracujących w jednostkach podległych. Czyżby burmistrz nie wiedziała, komu i jak miasto płaci z poda…

List społecznie otwarty do władz Mrągowa w sprawie prawa do pomocy dla ofiar przemocy w mieście Mrągowo

Prezes Sądu Rejonowego w Mrągowie Komendant KPP w Mrągowie Burmistrz Miasta Mrągowo Rada Miasta Mrągowo

List społecznie otwarty do władz Mrągowa w sprawie prawa do pomocy dla ofiar przemocy w mieście Mrągowo
Zwracam się do Prezesa Sądu Rejonowego: Sąd Rejonowy w Mrągowie odmówił prawa do podejmowania działań w obronie matki „ uzasadniając, że przemoc wobec matki nie narusza praw córki.” Sąd Rejonowy w Mrągowie odrzuca wnioski dowodowe bez zapoznania się z wniesionymi dowodami. Jaka jest podstawa prawna do stwierdzenia, że dowód bez oględzin zawartości płyty CD nie ma znaczenia dla sprawy. Uprzejmie zwracam uwagę, iż w SR nie można rejestrować posiedzeń sądu, co utrudnia zwykłym obywatelom nie prawnikom komunikację i zrozumienie wygłaszanych treści przez Sędziego SR. Pragnę zaznaczyć, że mam utrudniony dostęp do akt spraw, które dotyczą obrony ofiary przemocy przed przemocą. 
Zwracam się do Komendanta KPP w Mrągowie: Pokrzywdzona zaskarża publicznie praktyki lekceważenia składanych zawiadomie…

Mrągowo: Idzie po kasę

Redakcja Zapiski Mazurskie miała okazję porozmawiać z człowiekiem, który będzie kandydatem na burmistrza Miasta Mrągowa w roku 2018. Ustaliliśmy, że nie podamy personaliów z uwagi na to, że pracuje on w jednej z jednostek podległych burmistrzowi miasta Mrągowa, Otolii Annie Siemieniec, a nie chcielibyśmy przed czasem powodować nietypowych sytuacji.
Osoba ta, zgodziła się na udzielenie nam wywiadu. Energiczny człowiek przywitał nas. Nazwaliśmy go Jan Kowalski. Wszelkie wyrażone zdania wiążą się z prawem do krytyki oraz znajdują w granicach dopuszczonych prawem, przysługującym tak mediom jak i osobom wypowiadającym własne zdanie.
Redakcja zastrzega, że nie ujawni danych osoby, bez nakazu Sądu. Informacje zostały zmodyfikowane, aby identyfikacja osoby była niemożliwa. Poza tym nie chcemy nikogo promować. 

Redakcja Zapiski Mazurskie (ZM):Witam Pana i dziękuje, że wyraził Pan zgodę na rozmowę Jan Kowalski (JK): Dzień dobry Panu. ZM:Czy prawdą jest, że Pan wystartuje? JK: Zdecydowałem tak. Wid…

Radny Miksza rezygnuje z przynależności do klubu Siemieniec

DO   ZARZĄDU  MRĄGOWSKIEJ  WSPÓLNOTY   SAMORZĄDOWEJ   W  MRĄGOWIE  W SKŁADZIE:

1.PANI  OTOLIA  SIEMIENIEC   PRZEWODNICZĄCA  ZARZĄDU 2.PAN  TADEUSZ  ORZOŁ  ZASTĘPCA  PRZEWODNICZĄCEGO 3. PANI  BEATA  FURMANEK  SEKRETARZ  ZARZĄDU 4.PAN  TOMASZ  WITKOWICZ  CZŁONEK  ZARZĄDU 5. PAN  HENRYK  NIKONOR  CZŁONEK  ZARZĄDU

UPRZEJMIE  INFORMUJĘ, IŻ  SKŁADAM  REZYGNACJĘ  Z   PRZYNALEŻNOŚCI   DO MRĄGOWSKIEJ  WSPÓLNOTY   SAMORZĄDOWEJ.
POWODY  SĄ  NASTĘPUJĄCE:
NIE  MOGĘ  SIĘ ZGODZIĆ I NIE ZGADZAM SIĘ  Z TYM,  ŻE  PANI  BURMISTRZ  MRĄGOWA  W  BUDŻECIE  NA 2018  ROK  I NA 2019  ROK WPROWADZIŁA  DO INWESTYCJI  PRZEBUDOWA  I ROZBUDOWA  AMFITEATRU  W  MRĄGOWIE  PRZY  UL.  JASZCZURCZA  GÓRA  WARTOŚCI  2 982 410   ZŁ.  W CAŁOŚCI  PODTRZYMUJĘ  TO  CO  W TEJ  SPRAWIE  POWIEDZIAŁEM  NA POSIEDZENIU  POŁĄCZONYCH  KOMISJI RADY  MIEJSKIEJ  W MRĄGOWIE  PRZED  SESJĄ RADY  MIEJSKIEJ  W DNIU  20 GRUDNIA  2017 R, JAK I NA SESJI RADY  MIEJSKIEJ W MRĄGOWIE  W  DNIU  21 GRUDNIA 2017 R .  PISEMNE  OŚWIADCZENIA W TEJ  SPRAWIE  SĄ  DOŁ…

Mrągowo: pozarządowcy zawnioskowali o nagrodę Niezapominajki

Pozarządowcy ze Stowarzyszenia SEEiK, działającego w Mrągowie od 2006 roku, zawnioskowali do burmistrza miasta Otolii Anny Siemieniec o nagrodę Niezapominajki dla Dominika Damiana Tarnowskiego, pełniącego w Mrągowie funkcję radnego powiatu mrągowskiego, radnego miasta Mrągowa, starosty powiatu mrągowskiego oraz dyrektora biura poselskiego. Obecnie Dominik Damian Tarnowski pełni społeczną funkcję radnego powiatu mrągowskiego i jest jednym z najaktywniejszych radnych, spotykającym się z mieszkańcami. Dyżuruje w budynku starostwa powiatowego w Mrągowie. 


Wnioskowali obiektywie  Ze wszystkich instytucji oraz mediów działających w powiecie mrągowskim, Stowarzyszenie SEEiK oraz prowadzone przez nie, Zapiski Mazurskie były najbardziej krytyczne do działań Dominika Damiana Tarnowskiego, co oznacza że wnioskodawca był maksymalnie obiektywny, składając wiosek.  Sytuację można przyrównać do tego, jakby prezes Jarosław Kaczyński zawnioskował o nagrodę dla przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Do…

Stanisław Bułajewski – porady prawne za darmo?

Radny wojewódzki, Stanisław Bułajewski bogaty nie jest, ale też nie zalicza się do biednych mieszkańców miasta Mrągowa. Nie jest rodowitym mrągowianinem, ale osobą napływową z terenów powiatu piskiego. Pochodzący z Pisza doktor prawa, konstytucjonalista i samorządowiec jest jednym ze specjalistów, znających się na zagadnieniach samorządowych. Prywatnie przyjaźni się z Józefem Maciejewskim i wywodzi się z grupy, którą kieruje wójt Jerzy Krasiński. Bułajewski przez niektórych widziany byłby na stanowisku burmistrza miasta Mrągowa. Ludzie obdarzają Bułajewskiego zaufaniem, gdyż udziela on bezpłatnych porad prawnych i deklaruje otwarcie, że może zająć się sprawą każdego. Podaje swoje dane kontaktowe i zachęca mieszkańców do współpracy. My bezskutecznie pisaliśmy nasze pytania: z nami chyba nie rozmawia. Bułajewski z PSL startował do Sejmiku, do którego się dostał i został wiceprzewodniczącym Komisji Samorządu Terytorialnego i Bezpieczeństwa Publicznego. Prywatnie mąż Marty Bułajewskiej, oj…

Mrągowo bez przemocy

Mrągowo bez Przemocy, to miejsce w sieci społecznościowej, w którym spotykają się osoby doświadczające przemocy, zarówno domowej jak i instytucjonalnej. Przemoc to przemoc. Nie pozostawia złudzeń, co do jej straszliwych skutków. Kilka uwag w tym zakresie napisał nam Dominik, człowiek młody i otwarty na ludzi, który niestety z przemocą się zetknął.  Przykre jest to, że młodzi ludzie uczą się o obowiązującym systemie z praktyki życiowej. Co na to unijne regulacje? Zapewne stanowią piękny koloryt niepasujący do naszego wymiaru sprawiedliwości. Przestępstwo -> interwencja policji -> wyrok sądowy -> kara dla przestępcy Wydaje nam się, że tak w uproszczeniu działa procedura wymiaru sprawiedliwości. Niestety często tak nie jest. Aby obywatel liczył na taki przebieg sprawy, musi być połączony interesem z lokalnymi instytucjami: policją i/albo sądem, albo z samym przestępcą. Brzmi paradoksalnie? Ale tak to działa naprawdę. Ofiara zostaje pobita przez przestępcę, policja mówi, żeby z tym …

Siemieniec nie wybuduje i nie utwardzi drogi – ale Tarnowski zrobi to na pewno

Mieszkańcy ulicy Sienkiewicza w Mrągowie, którzy wnieśli pismo do Urzędu Miejskiego w Mrągowie, prosząc o poprawę nawierzchni drogi dojazdowej  otrzymali wreszcie odpowiedź, w której jasno zaakcentowano – Siemieniec drogi nie wybuduje.   Moim zdaniem przeliczyła, że straci z 200 głosów i dlatego nie jest to dla niej priorytet – uważa Marcin Łupkowski – prezes SEEiK.

– Radni „czopkują”, zatem ona robi, co chce. – Niezdrowa sytuacja. – Ta kobieta liczy sztuki – w 2014 o mało, całkiem przypadkowo nie wygrał Waldemar Cybul – zobaczymy jak rozwinie się sprawa w 2018 – jedno jest pewne – Komisji Wyborczych należy pilnować i taki monit będziemy społecznie prowadzić, jako gazeta. – Jedyne, co pozostaje ludziom z Sienkiewicza, to pokazać babci (Otolia Anna Siemieniec ma wnuki), że może liczyć na większe veto i wspólnie głosować na kogoś innego. 


Siemieniec twierdzi, że pozostanie jak jest – przynajmniej na chwilę obecną. Odmiennego zdania jest lider mrągowskiej organizacji Niezależni – Samorząd…

Mrągowo: czasy przełomu i współczesne dylematy inwestycyjne

Mrągowo uchodziło niegdyś za miasto rozwojowe. Za dobrych czasów PRL-u mieszkańcy zadecydowali o budowie obiektu Centrum Kultury i Turystyki, a Rada Narodowa brała na ten cel kredyt. Następnie uruchomiono Piknik Country, który rozsławił Mrągowo. Na tej kanwie zapoczątkowano Festiwal Kultury Kresowej oraz Mazurską Noc Kabaretową. Z wiejskiego ośrodka kultury, CKiT przerodził się w prawdziwą kuźnię kadr, ale do czasu.  W GS-ie jedna Panna handlowała pończoszkami z NRD, a jeszcze inna kręciła się przy wojskowych, za co zyskała na znaczeniu jej pozycja społeczna. Pozostało tylko robić karierę. Takich karier uczyniono wiele, bo świat jest za mały, aby o tym nie pamiętać. Historia mrągowskiego PRL-u nie doczekała się solidnych opracowań, a warto bo byłoby o czym poczytać. Jeden obecny radny ponoć tak pił, że znajdowano go potem w kałuży, a to zapisywano w raportach. Ciekawe czemu Mrągowo nie doczekało się solidnej monografii dotyczącej epoki PRL-u?   


Zasłużeni na lewicy  Zasłużonych w zakresi…